Filipiny

Formalne obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w grudniu, ale w sklepach kolędy można usłyszeć już we wrześniu. Większość Filipińczyków jest chrześcijanami, dlatego 16 grudnia wybierają się na poranne msze. Świętowanie jest kontynuowane aż do pierwszej niedzieli stycznia, kiedy to obchodzi się Święto Trzech Króli.

Zwyczaje filipińskie są mieszaniną tradycji rodzimych i zachodnich, które pojawiły się około 1500 roku wraz z misjonarzami z Portugalii i Hiszpanii. Wówczas do kraju zaczęły spływać takie zwyczaje, jak Mikołaj, choinki, kartki świąteczne i kolędy.

Nie zastąpiły one jednak miejscowych tradycji, choćby najpopularniejszej na Filipinach dekoracji świątecznej, zwanej parol. Jest to kawałek bambusa na którym zawiesza się zapaloną latarnię. Ma ona symbolizować gwiazdę wskazującą mędrcom drogę. Tradycyjnie zdobi się ją paskami kolorowanego papieru lub celofanu.

Wigilia jest traktowana szczególnie. Wielu chrześcijan idzie do kościoła, aby uczestniczyć w ostatniej mszy wigilijnej, po której następuje święto zwane Noche Buena. Celebruje się je wraz z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami, którym składa się życzenia wesołych świąt. Filipiny to 8 różnych języków – w każdym z nich świąteczne pozdrowienia brzmią równie ciepło, choć inaczej.

Większość rodzin przygotowuje posiłek złożony z kilku dań w tym: lechon (pieczone prosię), szynkę, sałatki owocowe, ciastka ryżowe i inne słodycze, a do tego wiele różnych rodzajów napojów

Chile

Święta Bożego Narodzenia przypadają tu na sam środek lata, jest więc bardzo ciepło. Mimo to celebruje się wiele zwyczajów pochodzących głównie z USA. Ludzie dekorują domy drzewkami bożonarodzeniowymi oraz lampkami.

Także tutaj często sąsiedzi urządzają sobie zawody, czyja iluminacja jest ładniejsza lub bogatsza. Ważnym elementem świątecznych dekoracji są również szopki. Można w nich zobaczyć małe figurki z gliny, nazywane pesebre, przedstawiające Świętą Rodzinę.

Wielu katolików w Chile obchodzi Adwent. Szczególnie w czasie ostatnich dziewięciu dni przed Wigilią, znanych jako Nowenna, uczestniczą oni w specjalnych nabożeństwach. W Wigilię, najważniejszy dzień Bożego Narodzenia, rodziny i przyjaciele późnym wieczorem spotykają się i spożywają razem posiłek. Składają się na niego potrawy z grilla (asado), kurczak, indyk i wieprzowina. Do tradycji należy również chilijskie ciasto – Pan de Pascua – w smaku i wyglądzie zbliżone do Panettone. Popija się je popularnym drinkiem o nazwie Cola de Mono, czyli Małpi ogon, na który składają się kawa, likier, alkohol, cynamon i cukier.

O północy otwiera się prezenty, a dzieci bardzo często chodzą od domu do domu, chwaląc się prezentami, mimo późnej pory. Pierwszy dzień świąt jest spokojniejszy – spędza się go z rodziną i przyjaciółmi, często nad brzegiem oceanu.

Chiny

W Chinach tylko jeden procent ludzi to chrześcijanie, dlatego większość osób niewiele wie na temat zwyczajów świątecznych. Z tego powodu Boże Narodzenie jest obchodzone jedynie w dużych miastach. Dekoruje się tam drzewka, zawiesza na nich ozdoby i światełka.

Jedynie nieliczni mają podobne dekoracje w domu. Są to zazwyczaj sztuczne drzewka, zwane drzewami światła, udekorowane papierowymi łańcuchami, kwiatami i latarniami. Większość jednak może zobaczyć choinki i Mikołaja wyłącznie w centrach handlowych.

Święta stają się coraz bardziej popularne w Chinach. Wciąż jednak, choć największa ilość plastikowych dekoracji świątecznych jest produkowana w Chinach, większość ludzi nie wie, do czego one służą.

Tradycją, która staje się coraz bardziej popularna, jest obdarowywanie się jabłkami w czasie Wigilii Bożego Narodzenia, znanej jako Ping'an Ye, co oznacza spokojny i cichy wieczór. Bardzo podobnie brzmi po mandaryńsku brzmi słowo „jabłko”. Do tej nazwy nawiązuje zwyczaj dzielenia się jabłkami, co symbolizuje życzenie sobie pokoju. Wiele sklepów posiada na sprzedaż owoce opakowane w kolorowy papier.

Kolędy w Chinach nie są zbyt popularne. Mimo to piosenka „Jingle Bells” jest śpiewana niezwykle często.

Czytaj dalej

kup artykuly platne