Często mówi się, że ilu ludzi, tyle tradycji. Sprawdź, czy to powiedzenie sprawdza się również w odniesieniu do Nowego Roku.

USA

To ogromny, wielokulturowy kraj, dlatego Nowy Rok obchodzi się na wiele różnych sposobów. Część obyczajów jest jednak wspólnych. Należą do nich przede wszystkim picie szampana, zajadanie się ciastem i fasolką czarne oczko.

 

Amerykanie świętują nadejście nowego roku głośno i hucznie. Częścią zabawy jest trąbienie klaksonami pojazdów, głośne gwizdy i impulsywne pocałunki.

 

Wielu Amerykanów relaksuje się, oglądając w Sylwestra turniej piłki nożnej transmitowany przez telewizję. Jest to tradycja sięgająca 1916 roku. Najbardziej znanym wydarzeniem jest jednak „obserwowanie kuli czasu na nowojorskim Times Square. Zabawa odbywa się od 1907 roku, kiedy to specjalnie zaprojektowana piłka została wśród okrzyków tłumów wyniesiona na wysokość 1159 m.

 

W stolicy USA, Waszyngtonie, odbywają się spokojniejsze uroczystości, często odpala się petardy, co symbolizuje odegnanie złych i negatywnych sił.

Anglia

Wielka Brytania wita Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego. Świętuje się go w różny sposób – ucztuje w cieple domowego ogniska lub na zewnątrz wśród rodziny i przyjaciół.

 

W Londynie tłumy gromadzą się wzdłuż Tamizy, aby oglądać pokazy fajerwerków z London Eye, podczas oficjalnych 12 uderzeń Big Bena. Tysiące ludzi bawi się również na Trafalgar Suare i Piccadily Circus.

 

Zwyczajem jest również wyczekiwanie jako pierwszego gościa po północy wysokiego, ciemnowłosego mężczyznę. By tradycji stało się zadość, musi on zabrać ze sobą bochenek chleba, butelkę whisky, trochę węgla i soli. Powinien rozpalić ogień, pokroić chleb, który sypie się solą i oczywiście rozlać alkohol, życząc szczęśliwego nowego roku. Jeśli dodatkowo wejdzie frontowymi drzwiami, a wyjdzie tylnymi – szczęście domowników jest zagwarantowane.

Chiny

Tradycyjnie Chińczycy korzystają z kalendarza księżycowego. Według niego, Nowy Rok – zwany „Yuan Tan” – może nastąpić każdego dnia od połowy stycznia do połowy lutego.

W Chinach świętuje się Nowy Rok z wielką pompą. Obchody są kolorowe, głośne i mogą trwać od 10 do 15 dni.

 

Wśród biesiadników dominuje kolor czerwony. Przyjaciele i krewni odwiedzają się, a w czasie wizyt obdarowują czerwoną kopertą, zawierającą pieniądze. To symbol szczęścia. Ponadto w domach zapala się setki latarni, które zapewniają pozytywne wibracje.

Japonia

Od 1873 roku kraj oficjalnie przyjął kalendarz gregoriański. Wcześniej Nowy Rok świętowany był zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym.

 

Uroczystości rozpoczynają się 1 stycznia i trwają dwa tygodnie. Zgodnie z tradycją mają na celu pozbycie się zła i przyjęcie dobra. Dlatego Japończycy odwiedzają świątynie, modlą się za zmarłych oraz o dobre zbiory, a świątynne dzwony biją 108 razy, aby odpędzić nieprzyjazne duchy. Inny rytuał każe w tym celu zacząć się śmiać, gdy zegar wybija północ.

 

Domy ozdabia się papierowymi homarami, oznaczającymi wytrzymałość oraz zielonymi roślinami i bambusem, które symbolizują nowe życie i uczciwość. Ponadto przygotowuje się ozdobne ciasteczka zwane mochis, a przy wejściu do domu wiesza się liny ręcznie robione ze słomy, które przynoszą szczęście.

Czytaj dalej