20. Megupsilon aporus

To ryba, która nie występuje już w środowisku naturalnym, choć jej rodzimym miejscem występowania były wody Meksyku. Dzięki staraniom ekologów jest jeszcze kilka akwariów, w których hodowane są ostatnie egzemplarze z tego gatunku.

19. Mniszka śródziemnomorska

 

Ten gatunek ssaka płetwonogiego od wieków był źródłem pożywienia oraz skór. W chwili obecnej zanieczyszczenia, intensywne połowy oraz ograniczająca terytoria siedlisk mniszek turystyka sprawiły, że tych łagodnych i pięknych zwierząt na wolności pozostało nie więcej niż 400 osobników.

18. Małpożer

To narodowy ptak Filipin. Jest drapieżnikiem i jednym z najpotężniejszych gatunków fruwających na ziemi. Z powodu niszczenia naturalnych siedlisk i nielegalnej wycinki lasów, małpożer jest jednym z najrzadszych ptaków na świecie. Jego populacja wynosi około 400 osobników i stale się zmniejsza.

17. Kondor kalifornijski

Rozpiętość skrzydeł tego pięknego ptaka wynosi aż 3 m, co pozwala mu wymiatać nieczystości z padliny, którą się żywi. Był czas, kiedy gatunek zaliczano od wymarłych, ale intensywne starania ekologów spowodowały, że obecnie na wolności żyje około 405 osobników. To mieszkaniec głównie Grand Canyon i Parku Narodowego Zion. Żyje do 60 lat.

16. Lampart amurski

Wynik 80 żyjących na wolności lampartów tego gatunku jest doskonały, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze kilka lat temu gatunkowi groziło całkowite wymarcie. W ubiegłym roku populacja tych zwierząt powiększyła się o 16 lamparciątek. Wciąż jednak głównym wrogiem gatunku jest człowiek. Niszczenie przez niego środowiska naturalnego oraz kłusownictwo powodują, że gatunek jest nadal zagrożony wyginięciem.

Czytaj dalej