5. Krokodyl syjamski

Są one regularnie nielegalnie odławiane, co spowodowało wyginięcie przedstawicieli gatunku w Wietnamie oraz Tajlandii i zmniejszenie populacji do zaledwie około 70 osobników w Kambodży. Ich przetrwanie jest zależne od wyważenia potrzeby rozwijania gospodarki rolnej i utrzymania nieskażonej wody.

4. Czepiak brązowy

Charakterystyczne są dla niego długie ramiona, dzięki którym wspina się na drzewa. Z 6 występujących gatunków wszystkie są zagrożone wyginięciem i znajdują się na Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Takiej sytuacji winny jest człowiek, który przez wycinkę lasów pozostawia coraz mniej terytorium dla zwierząt. Zmniejszanie się populacji jest również efektem polowań, kłusownictwa i handlu zwierzętami.

3. Wilk meksykański

Gatunek, który na terenie Meksyku uważany jest za wymarły. Obecnie występuje wyłącznie na terenie Ameryki Północnej. Ilość wilków meksykańskich maleje z powodu zajmowania przez człowieka terytoriów, które kiedyś należały do tego drapieżnika oraz zmniejszania się populacji zwierząt, które w naturalnym środowisku są jego pożywieniem – łosi i jeleni.

2. Delfin baiji chiński

Naukowcy poszukujący tego delfina w rzece Jangcy nie natrafili na jego ślady. Choć zwierzę to zamieszkiwało ziemię przez ostatnie 20 milionów lat, nie udało mu się przetrwać naszej cywilizacji. Prawdopodobnie nie ma już na świecie ani jednego żyjącego osobnika.

1. Nosorożec biały

Kłusownicy przez dziesięciolecia wytępili ten gatunek dla pozyskania cennego rogu. Obecnie jest on chroniony niemal tak dobrze jak głowy najważniejszych państw świata. Ostatnia męska sztuka przetrwała w Kenii i jest strzeżona 24 godziny na dobę. W dzień i w nocy czuwa przy nim straż, która ma zapobiec ewentualnemu kłusownictwu.