Suplementy witaminy D i kwasów Omega-3 nie zapobiegają nowotworom czy chorobom serca – wynika z najnowszych badań wpisujących się w trwającą debatę na temat korzyści z ich używania. W analizach służących jako podstawa twierdzeń wzięło udział ponad 25 tys. Amerykanów z różnych grup etnicznych w wieku ponad 50 lat, którzy nie mieli w historii medycznej raka, ataku serca, udaru mózgu lub innych form chorób serca.

Działanie czy placebo?

Uczestnikom losowo przydzielano dzienną dawkę witaminy D, kwasów Omega-3 lub placebo. Po ponad 5 latach nie zaobserwowano istotnej różnicy w zakresie chorób serca ani nowotworów między osobami zażywającymi suplementy a osobami przyjmującymi placebo. Jak ocenia główny autor badania dr Joann E. Manson, szef Działu Prewencyjnego Medininy w Brigham i Szpitalu Chorób Kobiecych oraz profesor w Harvard Medical School, badanie to wyróżnia się, ponieważ jest to największy na świecie randomizowany proces badawczy. Jego wyniki zostały zaprezentowane podczas Sesji Naukowych American Heart Association 2018 w Chicago i opublikowane w Saturday New England Journal of Medicine.

infoplanet zdowie witaminy chronia przed rakiem witamina d

Patrząc na podawane dawki witaminy D – od umiarkowanych do wysokich – 1617 osób zachorowało na raka: 793 z nich regularnie brało witaminę D, a 824 było w grupie placebo. 905 uczestników odczuwało poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe, takie jak udar, zawał serca lub zgon z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Spośród nich 396 przyjmowało codziennie suplementy witaminy D.Grupa placebo odnotowała 409 przypadków poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego. Na podstawie tych danych naukowcy doszli do wniosku, że różnica jest zbyt mała i nie ma związku między witaminą D a obniżonym ryzykiem poważnych incydentów sercowo-naczyniowych lub nowotworów inwazyjnych.

Entuzjazm wyprzedza dowody?

Wyniki są bardzo ważne, ale nie zaskakujące. Takie wyniki przewidywano, a badania je potwierdziły. Badanie pokazuje, że suplementy witaminy D nie są w stanie zapobiec nowotworom, a różnice w grupach placebo i zażywających witaminy z grupy D są minimalne – skomentowała Anastasia Z. Kalea, starszy wykładowca w Centre for Cardiovascular Genetics w University College London.

infoplanet zdowie witaminy chronia przed rakiem suplementy

Jednak w trakcie badania okazało się również, że liczba zgonów z powodu raka została zmniejszona, o 25% na korzyść osób przyjmujących suplementy witaminy D. Odkrycie to wymaga dalszych badań, ale naukowcy uważają, że można je wyjaśnić wpływem witaminy D na biologię guza. Suplementacja zmniejsza prawdopodobieństwo, że nowotwór rośnie i rozprzestrzenia się.Niedawne badania obaliły również teorię, że witamina D poprawia zdrowie kości i zapobiega złamaniom, ale niektórzy eksperci nie zgadzają się z tym, powołując się na małe okresy czasu i wielkości próby.

Niektóre korzyści z kwasu Omega-3

W analizie działania kwasów tłuszczowych Omega-3 nowotwory inwazyjne stwierdzono u 820 uczestników przyjmujących dzienne suplementy 1 g omega-3 oraz w 797, wśród tych którzy otrzymywali placebo. Również 386 osób przyjmujących 1 g kwasów Omega-3 doświadczyło zdarzeń sercowo-naczyniowych podczas badania, podobnie jak 419 osób przyjmujących placebo.

infoplanet zdowie witaminy chronia przed rakiem omega-3

Szczególnie w przypadku zawałów serca wyniki wykazały zmniejszenie o 28% ryzyka wśród osób przyjmujących suplementy kwasów Omega-3. W przypadku Afroamerykanów badanie wykazało 77-procentową redukcję ataków serca związanych z codziennym zażywaniem tych kwasów. U osób, które nie spożywają zalecanej jednej lub dwóch porcji ryb tygodniowo, suplementacja była powiązana z redukcją zawałów serca o 40%.Naukowcy zalecają pozyskanie kwasów Omega-3 ze zdrowej diety zawierającej ryby. Ludzie, którzy nie jedzą lub nie lubią ryb, powinni porozmawiać z lekarzem o opcji suplementacji. Jak ocenia Nathan Davies, prowadzący program „Kliniczne żywienie i zdrowie publiczne” na University College London, odkrycia nie zmieniają poglądów na suplementację w sposób radykalny.

Suplementacja może być źródłem korzyści, ale nie są one tak jednoznaczne. Potrzeba więcej czasu aby wysnuć odpowiednie wnioski, szczególnie w kontekście nowotworów. Nie widomo również w jaki sposób na ochronę przed nowotworami wpływa przyjmowana dawka.