Akcja bookcrossingowa w Białymstoku

Białystok angażuje się w popularną na całym świecie akcję bookcrossingową, od lat realizowaną w wielu polskich miastach. W ruchliwym punkcie miasta – centrum przesiadkowym Al. J. Piłsudskiego/ul. H. Sienkiewicza – zostaną ustawione dwa regały z książkami – Białostockie Śledzie Książkowe. Białostoczanie, głównie korzystający z komunikacji miejskiej, będą mogli czas oczekiwania na przystanku czy przemieszczania się po mieście wykorzystać na przejrzenie przystankowej biblioteczki i wybranie sobie lektury. Książki można czytać w podróży lub zabrać do domu. Trzeba tylko pamiętać o ich zwrocie lub przyniesieniu do regału innej pozycji w zamian za zabraną.

 

– Miejski regał na książki działa na zasadzie „weź, przeczytaj, oddaj”. To bardzo prosta forma promocji czytelnictwa – dostępna dla każdego, bez formalności i przez całą dobę – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.– Od zainteresowania mieszkańców zależy, czy w przyszłości w Białymstoku stanie więcej takich regałów. Zachęcamy białostoczan do czytania.

Takie regały w przestrzeni miejskiej to alternatywa dla tradycyjnych bibliotek. Upraszczają wymianę oraz rozwiązują problem niszczenia i wyrzucania książek niechcianych w domu. Zasoby regałów będą uzupełniane przez pracowników Urzędu Miejskiego i Książnicy Podlaskiej, jak również przez mieszkańców, którzy zechcą podzielić się swoimi lekturami. Książki umieszczane w przystankowych biblioteczkach są opieczętowane informacją, że nie podlegają sprzedaży. Znajdują się w nich też zasady korzystania z Białostockich Śledzi Książkowych. Również na regałach są umieszczone zasady korzystania i informacja o całodobowym monitoringu obiektu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd