XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

 

Na początku grudnia w Białymstoku odbędzie się XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. To prawdziwe święto kina, które co roku skupia tłumy fanów krótkich filmów.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się między 6 a 10 grudnia. Po raz kolejny w Białymstoku „Żubroffka” połączy w kulturalnym wydarzeniu energię i kreatywność Wschodu i Zachodu, Północy i Południa. Na fanów czekają interesujące filmy twórców z całego świata, niepowtarzalne spotkania z autorami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty i wystawy.

– Żubroffka jest marką samą w sobie. To wydarzenie, którego nie zignoruje żaden kinomaniak – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Wszystkich, którzy chcą poznać najnowsze osiągnięcia reżyserów z całego świata, zapraszamy do Białegostoku. Nasz festiwal to jedyna taka filmowa okazja w roku.

W tym roku do ośmiu konkursów festiwalowych selekcjonerzy wybrali 126 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy). Ponadto w programie imprezy znajdą się specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni, podczas bezpłatnych pokazów, widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów.

 

Jury festiwalowe (w międzynarodowym składzie) oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, jurorzy przyznają również nagrody specjalne za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę. Ponadto po raz pierwszy w historii Żubroffki filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury, złożone z licealistów i studentów białostockich szkół i uczelni. Zostaną też przyznane nagrody w konkursie filmów eksperymentalnych i wideo-artu Na skraju. Natomiast filmy w konkursach Kids i Music video ocenią widzowie. Festiwalowa publiczność przyzna też tradycyjnie swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

Organizatorzy Żubroffki co roku przygotowują efektowne inauguracje festiwalu. Tegoroczną edycję wydarzenia otworzy niemiecki producent Christian Löffler, który zagra na żywo do awangardowego dokumentu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta Walthera Ruttmanna”. Można spodziewać się po tym występie interesującego i nowatorskiego studium dynamiki miasta, ruchu i rytmu.

Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd