Białostockie Dni Zamenhofa

 

W piątek (15 grudnia) rozpocznie się wielkie święto miłośników języka esperanto. To będzie trzydniowy cykl koncertów, spotkań i prelekcji oraz okazja do podsumowania ogłoszonego przez UNESCO Roku Zamenhofa 2017.

Białostockie Dni Zamenhofa to coroczna impreza esperancka w mieście urodzin Ludwika Zamenhofa. W tym roku odbędzie się po raz osiemnasty. Rozpocznie się o godz. 14.30 w piątek (15 grudnia) od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa. Otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 17.00 w kawiarni Fama przy ul. Legionowej 5. Białostoczanie będą mogli zobaczyć spektakl „Rzepka”, poznać laureatów konkursu literackiego „Esperanto – mój kolorowy świat” i wysłuchać prelekcji Barbary Pietrzak. Jedną z atrakcji będzie koncert jazzowy zespołu Maciej Fortuna Band. Ten pierwszy dzień zakończy się spotkaniem w klubie esperantystów przy ul. Pięknej 3.

Równie ciekawie zapowiada się kolejny dzień uroczystości. Mieszkańcy Białegostoku w sobotę (16 grudnia) będą mogli uczestniczyć m.in. w spacerze „Droga Ludwika do szkoły”, pokazie filmu „Ludwik animowany” oraz serii prelekcji o Zamenhofie. Nie zabraknie także muzycznego akcentu (Uku-donaco Bjalistoko, Frey-Lech Trio) i urodzinowego tortu. W niedzielę (17 grudnia) zostanie zorganizowana całodniowa wycieczka „Ludwik na Litwie”.

 

– To święto jest okazją do promocji miasta, jak też przypomnienia postaci jednego z najbardziej znanych białostoczan – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów oraz był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.

Szczegółowy program 18. Dni Ludwika Zamenhofa można znaleźć na stronie internetowej. Organizatorem jest Białostockie Towarzystwo Esperantystów, współorganizatorem – Białostocki Ośrodek Kultury (Centrum Ludwika Zamenhofa). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd