Uruchomiono system monitorowania jakości powietrza

 

W dniu 15 września gmina Borzęcin, jako pierwsza z gmin wiejskich powiatu brzeskiego uruchomiła na swoim terenie system monitoringu jakości powietrza. W pięciu miejscowościach gminy: Borzęcin Górny, Borzęcin Dolny, Przyborów, Bielcza i Łęki zostały zainstalowane sensory firmy Airly, które odczytują i odwzorowują kolorystycznie w czasie rzeczywistym parametry aktualnego stanu powietrza w otoczeniu lokalizacji, w której są zainstalowane. Na stronie internetowej www.map.airly.eu każdy mieszkaniec może sprawdzić to, czego nie można zobaczyć gołym okiem – to znaczy jakim powietrzem oddychamy.

Emitowany przez sensory Airly kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego – zielony, po wielokrotne przekroczenie normy zagrażające zdrowiu – czerwony. Urządzenia mierzą temperaturę, wilgotność, ciśnienie, pyły zawieszone: PM 2,5, PM 10. Na wspomnianej platformie można zapoznać się ze szczegółową prognozą jakości powietrza na najbliższe 24 godziny i zaplanować swój dzień wybierając np. najlepszą porę na spacer z dzieckiem lub inną aktywność.

– Teraz mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają i jak ono wpływa na ich stan zdrowia. Duszności, senność, ból głowy, katar – to tylko niektóre efekty narażania naszych organizmów na zanieczyszczenia w powietrzu. Możemy jednak z tym walczyć oraz chronić się przed negatywnymi dla naszego zdrowia skutkami podejmując działania docelowe i doraźne. Pierwszym z nich, jest ograniczenie niskiej emisji poprzez chociażby wymianę przestarzałych i wysoce szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła na ekologiczne, a w założeniu również tańsze w eksploatacji. I taki program, w gospodarstwach indywidualnych gminy Borzęcin, przy udziale środków Unii Europejskiej jest już realizowany – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Natomiast działania doraźne polegają m.in. na instalacji takich systemów, jak Airly, dzięki którym można sprawdzić aktualny i prognozowany stan powietrza np. przed wyjściem na spacer, czy uprawianiem dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu. Efektem instalacji systemu ma być wzrost świadomości mieszkańców dotyczącej wpływu jakości spalanego paliwa na stan środowiska oraz poprawa stanu powietrza w gminie – wyjaśnia wójt.

Stan powietrza w Naszej Gminie można śledzić na stronie internetowej oraz za pomocą aplikacji Airly na smartfony. Podgląd na wyniki będzie niedługo dostępny również na stronie internetowej miasta.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd