Brwinów. Wacław Kowalski na muralu

Stacja transformatorowa, znajdująca się u zbiegu głównych ulic – Pszczelińskiej oraz Wilsona – tuż przy poczcie w Brwinowie, wkrótce zmieni swój wygląd. Niedawno przeprowadzony remont elewacji był przygotowaniem do umieszczenia na niej muralu przedstawiającego Wacława Kowalskiego, aktora znanego m.in. z roli Pawlaka w filmowej trylogii „Sami swoi”, który przez wiele lat był mieszkańcem Brwinowa. Powstanie muralu jest jednym z elementów obchodów Roku Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów.

Na konkurs na projekt muralu, ogłoszony przez burmistrza gminy Brwinów, wpłynęło osiem prac. Autor zwycięskiego pomysłu – Dawid Celek – zaproponował odwzorowanie postaci Wacława Kowalskiego na północnej ścianie od strony ronda. Na boku południowym postanowił w symboliczny sposób zaznaczyć wydarzenie, które miało ogromne znaczenie dla rozwoju Brwinowa – pierwszy przejazd kolei warszawsko-wiedeńskiej 14 czerwca 1845 roku.

Artysta projektujący mural w tym roku wykonał już inne dzieło, upamiętniające Dawida Bowie w Warszawie. Odsłonięcie malowidła na bloku przy ul. Marii Kazimiery na Żoliborzu miało miejsce w kwietniu.

Mural w Brwinowie, który jest kolejną pracą tego twórcy, powstanie na początku października.