Grupa Pedagogów Ulicy UNO zaprasza na szkolenia

 

Czy streetworking to zadanie dla ciebie? Masz okazję się przekonać. Grupa Pedagogów Ulicy UNO zaprasza na szkolenia osoby dorosłe ze Śląska.

Decydując się na udział w nim można mieć pewność – to będą zajęcia, podczas których praktyka weźmie górę nad teorią, choć wykładów też nie zabraknie. Na zgłoszenia jest czas do 14 marca. Pedagodzy Ulicy UNO mają ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Działają w Bobrku i Karbiu.

W ciągu kilku lat zrealizowali kilka projektów, z których najbardziej znanym jest Mobilna Szkoła – projekt, który został wymyślony w Belgii, a jest realizowany m.in. w: Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Rumunii i Grecji. W Polsce, oprócz Bytomia, funkcjonuje tylko jeszcze na warszawskiej Pradze i w krakowskiej Nowej Hucie. Szkołę Mobilną rozstawia się w miejscach, gdzie przebywają dzieci, głównie na ulicach, boiskach, skwerach, wśród blokowisk, starych kamienic i w zaułkach.

Pedagodzy uliczni zachęcają dzieci do zabawy nauki, do wyrażania własnych emocji, poznawania norm społecznych i różnych ciekawych dziedzin życia. Często są to jedyne zajęcia twórcze, w jakich dzieci mogą wziąć udział. Praca z dziećmi w ramach Mobilnej Szkoły będzie jednym z elementów szkolenia.

 

Szkolenie Szkoła inna niż wszystkie

Jego uczestnicy poznają również metodologię i narzędzia pracy streetworkera, dowiedzą się, jak pracować z dzieckiem z tzw. grupy wysokiego ryzyka, by wzrosła jego samoocena, a także jak pracuje się z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W szkoleniu może wziąć udział ograniczona liczba osób – zaledwie 12. Jak na obszar całego Śląska, może się to wydawać niewiele, niemniej streetworking jest pracą, w której wytrwają tylko nieliczni. Ci, którzy mają dystans do siebie i nie zniechęcą się, stykając się na ulicy na przykład z agresją. Dla osób wytrwałych udział w szkoleniu może być także szansą w znalezieniu pracy.

Pedagodzy Ulicy UNO nie wykluczają zatrudnienia w przyszłości osób zdolnych, które mają potencjał. Dodajmy, że wiele osób, które bierze udział w takich szkoleniach decyduje się także później na wolontariat.

Zajęcia potrwają od 16 do 18 marca, zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca na adres uno@cme.org.pl. Szkolenie daje możliwość uzyskani certyfikatu, ale warunkiem jego otrzymania, jest udział w minimum 6 zajęciach ze Szkołą Mobilną (od kwietnia do października).

Organizatorami projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego są: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu Miechowicach. Partnerem jest Mobile School.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd