Blaski bezpieczeństwa

 

Studenci Akademii Sztuk Pięknych zaprojektują błyszczące dodatki dla chorzowian. W najbliższy poniedziałek Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa ogłosi konkurs na zaprojektowanie odzieży lub elementu stroju z odblaskami.

Konkurs pod hasłem „Nie bój się błyszczeć” to wspólna inicjatywa Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Koalicja wraz ze studentami chce zmienić podejście mieszkańców do noszenia odblasków.

– W źle oświetlonych miejscach sylwetki pieszych i rowerzystów kierowcy dostrzegają zazwyczaj z odległości 20–30 metrów. Dzięki elementom odblaskowym, odbijającym światła samochodu, osoby są widoczne nawet z odległości 150 metrów – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – To różnica, która może zaważyć na życiu – podkreśla prezydent.

W zachęceniu mieszkańców do noszenia odblasków pomóc mają kreatywne rozwiązania, które zaproponują studenci Akademii Sztuk Pięknych. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne, a najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnym pokazie oraz wyprodukowane i wręczone mieszkańcom Chorzowa.

Zanim studenci rozpoczną pracę w inicjatywie „Nie bój się błyszczeć”, na ASP odwiedzą ich uczestnicy Chorzowskiej Akademii Seniora i Klubu Malucha. Seniorzy, dzieci i rodzice podczas warsztatów opowiedzą projektantom o tym, jakie dodatki i ubrania lubią nosić na co dzień.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd