Sportowe nośniki dla profilaktyki

 

28 września w Ciechanowie odbył się „Athletics Camp – Sportowe nośniki dla profilaktyki” – wydarzenie z udziałem utytułowanych sportowców zorganizowane przez Fundację Kamili Skolimowskiej w partnerstwie z Prezydentem Miasta Ciechanów i MOSiR. W imprezę sportową, skierowaną dla dzieci w wieku 9-12 lat, zaangażowali się związani z Ciechanowem Tomasz Majewski i Szymon Kołecki.

Camp, odbył się w hali sportowej przy ul. 17 Stycznia. Uczestniczyło w nim 300 uczniów ciechanowskich podstawówek. Obejmował część teoretyczną – warsztaty z dietetykiem, zajęcia z psychologiem sportowym oraz część praktyczną, w której dzieci pod okiem utytułowanych sportowców mogły spróbować swoich sił w rzucie młotem, dyskiem, biegach, biegach przez płotki i pchnięciu kulą. Była także wspólna rozgrzewka. Do campu wprowadzono elementy rywalizacji sportowej, konkursy i zajęcia integracyjne, których scenariusz oparto na podstawie życiorysu Kamili Skolimowskiej. Dla dzieci zostały przygotowane medale, certyfikaty i sportowe gadżety, a dla szkół zestawy profesjonalnego, lekkoatletycznego sprzętu.

Celem campu jest promocja lekkiej atletyki, zachęcanie uczniów do uczęszczania na lekcje WF i aktywności. Ciechanowski camp miał również wymiar profilaktyczny – za ten aspekt odpowiadało miejskie Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

Camp otworzyli sportowcy, przedstawiciele Fundacji Kamili Skolimowskiej oraz prezydent miasta.

– Widać entuzjazm wśród dzieci, mamy znakomitych gości sportowców a ja jestem niezwykle miło zaskoczony, że po raz drugi uhonorowano nas tym, że możemy organizować camp w Ciechanowie” – powiedział prezes Fundacji Kamili Skolimowskiej Robert Skolimowski

– Na początku musi być marzenie, marzenie o fajnej rywalizacji, o medalach. Potem trzeba ciężko trenować, ale ten trening nie może być nudny i monotonny, on musi być ciekawy, to musi być świetna zabawa. Impreza sportowa może być bodźcem, początkiem przygody ze sportem – powiedział Tomasz Majewski.

Ważną rolę propagowania zdrowego, aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz znaczenie stwarzania warunków do uprawiania sportu podkreślał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

– Sport to alternatywa dla używek, czy wirtualnej rzeczywistości, która tak bardzo pochłania czas i uwagę. Uprawianie sportu to zajęcie, które wpływa na zdrowie fizyczne, ale też kształtuje charakter, silną wolę, uczy pokonywania słabości. W kontekście rozwoju dzieci jest to bardzo ważne, dlatego miasto przywiązuje wagę do wspierania sportu, inwestuje w infrastrukturę, w miejsca, w których można ćwiczyć oraz rozwijać talenty. Potrzebne są również wydarzenia sportowe, więc cieszę się, że już drugi raz udało się zorganizować w naszym mieście ten camp – powiedział prezydent Kosiński.

– Warto podkreślić, że w zeszłym roku w czasie campu budowany był kompleks sportowy przy ul. 17 Stycznia, teraz powstaje kolejny obiekt – bieżnia na stadionie. Teraz trzeba porządnie zabrać się do trenowania – dodał Szymon Kołecki.

Camp współfinansowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd