Częstochowa. Ponad 31 mln złotych na termomodernizację

Częstochowa zdobyła ponad 31 mln zł dofinansowania unijnego na trzy projekty termomodernizacyjne, które obejmują miejską pływalnię MOSiR przy alei Niepodległości, salę sportową „Częstochowianka” oraz 10 szkół i Bursę Miejską. Łączna wartość wszystkich prac, które oprócz docieplenia, oszczędności w opłatach i poprawy estetyki niosą także efekt ekologiczny, jest szacowana na blisko 52 mln złotych.

 

–  Wszystkie te trzy projekty będą miały pozytywny skutek nie tylko w postaci docieplenia budynków, unowocześnienia instalacji, oszczędności w opłatach za ogrzewanie, ale także doprowadzą do zwiększenia ich efektywności energetycznej, a co za tym idzie – wpłyną na jakość powietrza w naszym mieście – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Stopień poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych wyniesie od ponad 31 do 64%, średnio – ponad 44%, podobny poziom osiągnie redukcja dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery – dodaje.

 

Na termomodernizacje miasto zdobyło dofinansowanie w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego.

 

Częstochowa w ostatnich latach działa konsekwentnie na rzecz termomodernizacji kolejnych obiektów miejskich, czego dowodzi także ostatni raport NIK dotyczący eliminacji niskiej emisji w miastach woj. śląskiego. Na tle innych ośrodków miasto wydaje na tego typu inwestycje, w większości kompleksowe (obejmujące również wymianę źródła ciepła lub podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci) naprawdę spore kwoty: w latach 2013–2015 było to blisko 37 mln złotych.