Miejski system w twoim telefonie

Czytelne ikony obrazujące jakoś powietrza w różnych częściach miasta, pomiary aktualizowane co godzinę oraz wyniki pomiarów z ostatnich 24 godzin to najnowsze elementy systemu badania jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej do którego od dzisiaj każdy może mieć dostęp online. Gdzie szukać tych informacji? Są one dostępne na stronie internetowej.

– Do tej pory wyniki badań publikowaliśmy co miesiąc na stronie internetowej miasta oraz profilu oficjalnym na Facebooku. Od dzisiaj aktualne wyniki każdy może sprawdzić samemu w swoim telefonie lub komputerze – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej i dodaje, że jest to spełnienie obietnicy złożonej w styczniu tego roku, kiedy uruchamiany był miejski system badania jakości powietrza.

 

Poza nowymi możliwościami pozwalającymi na bieżąco monitorować jakoś powietrza, dostępne są również dotychczasowe funkcjonalności systemu, czyli podsumowanie stężeń dobowych, tygodniowych, miesięcznych lub we wskazanym przez nas okresie.

– Wystarczy wybrać punkt, który nas interesuje i od razu pojawią się aktualne wyniki pomiarów. Jeśli będziemy chcieli poznać więcej szczegółów musimy nacisnąć przycisk „więcej”, który przeniesie nas do bardziej rozbudowanego modułu. Korzystając z tej opcji w telefonie znajdziemy tam dobowe zestawienie wyników i zalecenia dotyczące aktywności na zewnątrz budynków. Z kolei na komputerze do dyspozycji będziemy mieć narzędzie, które da nam niemal pełną dowolność generowania danych, które nas interesują – wyjaśnia prezydent Rutkowski.

 

Uruchomienie dostępu online do dąbrowskiego systemu badania jakości powietrza nie jest jedyną spełnioną obietnicą związaną z troską o czyste powietrze. Również w styczniu, podczas spotkania z dziennikarzami, prezydent Rutkowski deklarował uruchomienie zupełnie nowego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji z dopłatami do 100 procent wartości nowoczesnych pieców spełniających najwyższe ekologiczne standardy.

– Od początku roku wpłynęły do nas 102 wnioski na łączną kwotę przekraczającą 500 tysięcy zł, a kolejne osoby nieustannie dopytują o szczegóły programu, dlatego też w najbliższym czasie kwota zarezerwowana na ten cel zostanie zwiększona do milina złotych – podsumowuje Rutkowski.

 

Dąbrowski Program Ograniczenia Niskiej Emisji zakłada, że do 2020 roku wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, których nieruchomości mają przynajmniej 5 lat, będą mogli z pomocą miasta wymienić sposób ogrzewania na ekologiczny. Mieszkańcy zachęcani są do przejścia na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także korzystania z kolektorów słonecznych.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd