Akcja „Mobilny Dąbrowianin” na start

 

Pokaz możliwości hybrydowego autobusu, mobilne stoisko Śląskiej Karty Usług Publicznych, rowerowa rywalizacja na Endomondo czy warsztaty dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów to tylko niektóre z elementów akcji „Mobilny dąbrowianin”, która rozpocznie się w Dąbrowie 16 września i towarzyszyć będzie Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu.

Już w sobotę i w niedzielę, w godzinach pomiędzy 11.00 a 16.00 na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia zaparkuje nowoczesny autobus hybrydowy Volvo należący do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, który na co dzień wozi pasażerów pomiędzy zagłębiowskimi miastami. We wnętrzu autobusu będzie można zapoznać się z jego nowinkami technologicznymi, poznać ciekawostki dotyczące taboru PKM.

Autobusowi będzie towarzyszył mobilne stanowisko GZK GOP poświęcone Śląskiej Karcie Usług Publicznych. Pracownicy KZK GOP opowiedzą o zasadach działania i zaletach ŚKUP, a dodatkowo w sobotę między 12.00 a 14.00 instruktorzy z Fitness Klubu Salsa poprowadzą zajęcia na rowerach stacjonarnych, podczas których, w zamian za „wykręcone” kilometry będzie można wygrać tygodniowe bądź miesięczne doładowania karty ŚKUP oraz upominki od sosnowieckiego PKM.

Poza autobusem i stoiskiem KZK GOP na Placu Wolności będzie można zapoznać się ze wspólnymi planami władz miasta oraz PKP zakładającymi stworzenie w dąbrowie m.in. punktów przesiadkowych. Z resztą doskonałą okazją na temat rozmów o rewitalizacji śródmieścia oraz o zmianach planowanych w komunikacji publicznej będzie debata „Jak wspólnie z mieszkańcami znaleźć Centrum Dąbrowy Górniczej”, w której udział wezmą zastępcy prezydenta miasta – Marcin Bazylak i Damian Rutkowski. Debata odbędzie się po sąsiedzku, na terenie Fabryki Pełnej Życia, w ramach Festiwalu Ludzi Aktywnych. Początek debaty o godzinie 15.30.

Dla tych, którzy nie tylko chcieliby przysłuchać się debacie, ale i włączyć się w rewitalizację, przygotowaliśmy Mobilny Punkt Konsultacyjny oraz trzy spacery badawcze. Punkt stanie na ul. 3 Maja i pomiędzy 12.00 a 17.00 pracownicy i wolontariusze Fundacji Napraw Sobie Miasto będą dopytywać mieszkańców o ich oczekiwania względem ulicy 3 Maja. Z kolei spacery wyruszą spod Pałacu Kultury Zagłębia o godzinie 10.00 i poprowadzą 3 trasami. Pierwsza pod nazwą „Przestrzenie przyjazne mieszkańcom” biec będzie miejscami wskazanymi przez dąbrowian jako przyjazne, gdzie można czuć się bezpiecznie i swobodnie. Druga „Komunikacja piesza” przejdzie rejonami, wskazanymi jako najbardziej uczęszczane. Trzecia „Centrum obecne, centrum wymarzone” poprowadzi miejsca, które uczestnicy traktują jako centrum Dąbrowy Górnicze, a na koniec dotrze tam, gdzie to centrum według nich powinno być.

Od 19 do 21 września, uczniowie trzech szkół podstawowych, wezmą udział w zajęciach nastawionych na promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. Poprowadzą je instruktorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.  W ich ramach przewidziano m.in. prelekcje dotyczące bezpieczeństwa na drodze, zajęcia na symulatorach jednośladów, tor przeszkód, podnoszący umiejętność jazdy na rowerze czy pokazy i naukę zasad udzielania pierwszej pomocy.

Elementem, który spinał będzie wszystkie elementy akcji „Mobilny dąbrowianin” rywalizacja w aplikacji Endomondo. Przez cały tydzień, od 16 do 22 września, aplikacja zliczać będzie kilometry przejechane na rowerze. Dla tych, którzy w trakcie tygodnia pokonają najwięcej kilometrów czekać będą nagrody niespodzianki. Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone na mecie Dąbrowskiej Masy Krytycznej, która przejedzie ulicami Dąbrowy Górniczej 22 września, czyli w Europejskim Dniu bez Samochodu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd