Odkryj twórczość w Europejskim Centrum Solidarności

 

Jak wygląda warsztat złotniczy? Jak artyści tworzą swoje prace? Jak wykonać w 30 minut biżuterię  z bursztynem bałtyckim? Na te i inne pytania odpowiedzą Andrzej Kupniewski i Marcin Tymiński,  duet znanych polskich artystów plastyków i twórców form złotniczych, którzy poprowadzą w najbliższy weekend bezpłatne warsztaty złotnicze w ramach wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” w ECS.

Każdy, kto zwiedzi wystawę, będzie mógł po krótkim wprowadzeniu wspólnie z projektantami wykonać wisiorek z bursztynem bałtyckim, jednocześnie poznając  współczesne trendy w projektowaniu biżuterii. Warsztaty będą odbywać się w dniach 19-20.08 (sobota- niedziela), 26-27.08 (sobota- niedziela), 3.09 (niedziela) i 9-10.09 (sobota- niedziela) w godz. 12.00- 20.00 w ramach wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” w Europejskim Centrum Solidarności.

Warsztaty mają przybliżyć zwiedzającym tematykę wystawy podczas której można podziwiać  największe hity targów Amberif i Ambermart, Bursztynowego Słowika, wypożyczonego przez piosenkarkę Małgorzatę Ostrowską czy replikę bransoletki podarowanej Michelle Obama. Na powierzchni prawie 400 m2 zaprezentowano możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego w sześciu tematycznych ujęciach. „Wiedza o bursztynie” prezentuje naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” znajduje się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI/XVII wieku. W dziale „Sztuka współczesna” znajdują się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie. Prezentowane sa także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod hasłem "Innowacyjny design" oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look w dziale „Moda na bursztyn".

Ekspozycja ma za sobą już pierwszy sukces – wystawa oparta na powyższej koncepcji, ale pokazywana w znacznie mniejszej skali,  pokazywana była przed dwoma laty podczas Milano Expo. Obejrzało ją wtedy ponad 1,7 miliona osób z całego świata.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd