Gdańsk. Centrum Demokracji

Za niespełna miesiąc Gdańsk zamieni się w międzynarodową platformę wymiany idei i doświadczeń aktywistów m.in. regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zajmujących się zwiększaniem zaangażowania obywatelskiego i przejrzystości w życiu społecznym i politycznym przy wsparciu nowych technologii. Personal Democracy Forum CEE 2017 odbędzie się 6–7 kwietnia 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Forum, zainaugurowane w 2004 roku w Nowym Jorku, to dwa dni wystąpień prelegenckich, interaktywnych warsztatów i sesji panelowych poświęconych badaniu i analizowaniu wpływu technologii na obszary polityki, rządu i społeczeństwa. Celem konferencji, organizowanej w Polsce corocznie od 2013 r. przez Fundację ePaństwo, jest wymiana doświadczeń́ i wzajemne kształtowanie opinii specjalistów, aktywistów, badaczy oraz przedstawicieli mediów i biznesu w temacie przyszłości demokracji na świecie.

Podczas tegorocznego wydarzenia tematem będzie diagnoza obecnego systemu demokratycznego – co poszło nie tak? Czy to system zawiódł czy to my zawiedliśmy? Jakie są kolejne kroki? Wystąpi ponad pięćdziesięciu prelegentów/prelegentek z całego świata. Gościem specjalnym konferencji będzie Ethan Zuckerman, dyrektor Center for Civic Media w MIT, wykładowca w MIT Media Lab.

Organizatorzy zapewniają transmisję online, a nagrania z wystąpień zostaną udostępnione dla szerokiej publiczności. Przewidywane są wydarzenia towarzyszące, również w sobotę 8 kwietnia.

Przypomnijmy, że jest to druga edycja Personal Democracy Forum organizowanego w Gdańsku. W zeszłorocznej edycji udział wzięło 400 gości z 33 krajów świata. Pochodzili oni m.in. z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Litwa, USA, Nigeria, Meksyk, kraje bałkańskie, Azerbejdżan.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie internetowej.