Nie tylko dla dorosłych

 

Jak znaleźć dobry sposób, żeby o demokracji rozmawiać z dziećmi i młodzieżą? Czy teatr jest do tego dobrym miejscem? 16 i 17 września w gdańskiej Miniaturze finał konkursu na sztukę teatralną „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych”.

Obserwując rzeczywistość społeczną i polityczną, można zauważyć, że o najważniejsze osiągnięcia demokracji trzeba cały czas walczyć, nic nie jest nam dane raz na zawsze. Zauważając tę tendencję, fundacja MiastoKreacja z Miejskim Teatrem Miniatura zaproponowali konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży, która porusza temat wartości demokratycznych.

– „Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na ten temat” – zauważa Anna Czekanowicz-Drążewska, pomysłodawczyni konkursu. Demokracja nie jest łatwym zagadnieniem, zazwyczaj dotyczy nas w sposób bezpośredni dopiero kiedy kończymy 18 lat. Jednak forma teatralna może być znakomitym medium dla trudnych tematów – ożywia je, oddziałując bezpośrednio na emocje i wciągając widza w sceniczny świat.

Na konkurs wpłynęło 49 prac z całej Polski, z których jury w składzie: Anna Czekanowicz-Drążewska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jakub Roszkowski, Zbigniew Rudziński, Romuald Wicza-Pokojski (przewodniczący jury) i Agnieszka Kochanowska (sekretarz jury) wybrało trzech finalistów: Annę Andrakę, autorkę utworu „Wolf”, Jakuba Kaprala, autora utworu „NieWażny głos” i Jarosława Murawskiego, autora utworu „Kleszcz”. Ich sztuki będzie można zobaczyć w formie czytań performatywnych 16 września od godziny 16.00 w Sali Prób Teatru Miniatura (wstęp wolny).

Który z autorów otrzyma główną nagrodę w wysokości 20 tys. złotych dowiemy się podczas uroczystej gali konkursu 17 września o godz. 17.00. Wejściówki na galę można odbierać w kasie teatru. Podczas gali będzie okazja do posłuchania nietypowego projektu muzycznego sygnowanego przez trójmiejską wytwórnię Nasiono Records – Recital Piosenki Kulturystycznej. To współpraca muzyków i kulturystów, której inspiracją był blog ciezkieslowa.pl z poezją Janusza, kulturysty z Żabianki.

Finałowe wydarzenia konkursu są częścią programu Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbędzie się od 11 do 17 września.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd