Czwarty sezon działalności Kreatywnej Pedagogiki

 

Już w piątek, 29 września, od 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się otwarcie nowego sezonu Kreatywnej Pedagogiki. Zapraszamy nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych edukacją. Będą wykłady motywujące na nowy rok szkolny, warsztaty, edukramy z inspiracjami do szkoły i kawiarnia idei. Wstęp wolny.

Pięć lat temu do współpracy zaproszono dwudziestu kilku nauczycieli z gdańskich szkół. Uczyli się oni intensywnie przez pół roku, a w styczniu 2014 r. poszli do szkół i zaprosili chętnych do projektu. Najpierw było ich stu. W kolejnym sezonie rozdaliśmy 300 certyfikatów, w następnym ok. 570, a w projektach i warsztatach dodatkowych brało udział około 800 nauczycieli z Gdańska i drugie tyle z innych miast. Prowadzimy 48 grup nauczycielskich, projekty Latająca Kreatywna Pedagogika (warsztaty i lekcje otwarte w gdańskich szkołach), warsztaty otwarte Jesienne i Wiosenne, Czytanie Bostońskie (dwa razy dziennie czytamy dzieciom w szkołach).

Główne zadania to organizacja i prowadzenie grup samodoskonalenia zawodowego dla nauczycieli: spotykamy się co miesiąc w kameralnej grupie kilkunastoosobowej i uczymy się, jak lepiej uczyć, jak reagować na zachowania dzieci, ćwiczymy umiejętności przydatne w pracy wychowawczej i opracowujemy ciekawe lekcje, cykle lekcji lub projekty. Potem je wdrażamy. Wprowadziliśmy do gdańskich takie narzędzia pracy jak qr-cody, klocki lego, teatrzyk kamishibai, przypomnieliśmy lapbooki, dramę, komiksy rysowane na historii lub języku polskim, ćwiczymy robotykę z maluszkami i wiele innych pomysłów.

Zmienia się świat nasz i naszych dzieci, one uczą się już w inny sposób niż poprzednie pokolenia, bo zmieniają się źródła informacji. Gdy dzisiaj chcemy się dowiedzieć czegokolwiek, już nie sięgamy do encyklopedii, tylko wpisujemy hasło w Google. To niesie wiele trudności, np. z tym, jak weryfikować wiedzę, jak odróżnić news od fake’a. Trzeba tego dzieci nauczyć. Poza tym wiedza przestaje powoli odgrywać pierwszorzędne znaczenie. Potrzebujemy ludzi o otwartych umysłach, potrafiących pracować w zespole, kreatywnych. Pracodawcy nie oczekują od swych pracowników regułek, ale zastosowania wiedzy. Tego chcemy uczniów nauczyć – jak żyć w świecie współczesnym, a ponadto – aby byli, kim chcą – twórczy, wolni, krytycznie patrzący na rzeczy, a nade wszystko, by byli ludźmi szczęśliwymi, realizującymi swoje pasje we współdziałaniu z innymi. Nowoczesne nauczanie, oparte na psychologii pozytywnej, technologiach informacyjno-komunikacyjnych, wreszcie na partnerskich, przyjacielskich relacjach. Nade wszystko szkoła nie musi być przykrym obowiązkiem, chcemy, by była wspaniałą przygodą. Takie mamy ambitne cele i tu potrzebny nam szczęśliwy, twórczy i kreatywny nauczyciel, którego praca jest pasją – takich ludzi zbieramy i wspólnie dzielimy się pomysłami, potem wykorzystujemy w swoich szkołach.

Staliśmy się gdańską edukacyjną marką eksportową. Otrzymujemy wiele zaproszeń na ogólnopolskie kongresy, konferencje edukacyjne i innowacyjne. Zgłaszają się wydawnictwa i instytucje z prośbą o doradztwo i opracowanie materiałów. Nasze liderki są proszone o warsztaty dla nauczycieli z innych miast. Nauczyciele i zainteresowani nauczaniem czytają nasze blogi – kreatywnapedagogika.worpress.com i fraubuda.worpress.com (autorski blog naszej liderki Magdaleny Budy). Ostatnio zostałyśmy zaproszone m.in. do Centrum Nauki Kopernik jako jedna z najważniejszych w Polsce instytucji modelowo sieciujących nauczycieli. Co jakiś czas organizujemy imprezy edukacyjne dla wszystkich, a najbliższa odbędzie już w piątek, 29 września, od 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności, kiedy będziemy świętować otwarcie nowego sezonu Kreatywnej Pedagogiki.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd