Gdańsk „Global Greening”, czyli miasto na zielono w Dzień Świętego Patryka

17 marca to znany na całym świecie dzień patrona Irlandii św. Patryka. W Polsce święto to obchodzone jest na wiele sposobów: organizowane są festiwale irlandzkiej muzyki, pokazy tańca, świętowanie w restauracjach i pubach pijąc „zielone” piwo lub ubierając się na zielono.

W 2016 roku na prośbę Ambasadora Irlandii Gerarda Keowna, Gdańsk przystąpił do projektu: „Global Greening”, podświetlając na zielono ważne gdańskie obiekty.

Do projektu dołączyło też osiem innych miast polskich – Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz i Kielce. Zielone wyzwanie podjął też Nowy Jork, podświetlając jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta – The Empire State Building. W Chinach natomiast „zazielenił” się Wielki Mur.

Wzorem ubiegłego roku Gdańsk uświetni obchody narodowego święta Irlandii oświetlając na zielono Katownię i dwa wiadukty: na ul. Uczniowskiej (przy stadionie Energa Gdańsk) oraz na ul. Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej). Załączenie nastąpi w nocy z 16–17 marca wyłączenie w nocy z 18–19 marca 2017.