STARTER wesprze rozwój pomorskich przedsiębiorców w Izraelu

 

Najwyższy na świecie współczynnik naukowców, inżynierów i techników, druga po Dolinie Krzemowej liczba start-upów, siedziba 70 funduszy Venture Capital – to tylko kilka powodów dla których wkrótce Izrael będzie czołowym partnerem handlowym Polski. W odpowiedzi na realia rynku Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy, wyruszy z misją gospodarczą właśnie do Izraela.

Stosunki gospodarcze Polski i Izraela od kilku lat przeżywają rozkwit. W żadnej sposób nie wpływa na nie obecna sytuacja polityczna. W ubiegłym roku polskie firmy wypuściły na rynek partnera towary o wartości ponad 600 mln dolarów. Przede wszystkim żywność – cukier, czekoladę, pieczywo, mięso, wody mineralne, a także AGD, środki czystości i kosmetyki. Mieszkańcy Tel Awiwu korzystają z usług znanego, polskiego operatora logistycznego – InPost. Czujny na sygnały płynące z rynku jest Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, który wesprze działania pomorskich przedsiębiorców właśnie w Izraelu. Wszystko w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.

– Program ten ułatwia firmom z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw i start-upom rozwinąć działalność na rynkach międzynarodowych. To pierwszy i do tej pory jedyny tego typu projekt w Polsce. Kierowany jest on zarówno do firm, które jeszcze nie podejmowały działań eksportowych a mają taki potencjał, jak również do tych, które mają już pewne doświadczenie na rynku zagranicznym – mówi Tomasz Szymczak, Prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, współorganizator projektu. Celem każdej misji gospodarczej jest zdobycie kontrahentów oraz nawiązanie relacji biznesowych – dodaje.

W misji weźmie udział 5 firm, które na przełomie lipca i sierpnia, zostaną wyłonienie w procesie rekrutacji. Wyjazd odbędzie się we wrześniu 2018 r. Zgodnie z regulaminem Pomorskiego Brokera Eksportowego, do projektu mogą zgłaszać się MŚP w tym start-upy z województwa pomorskiego.

Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu.

Izrael to obecnie technologiczna Mekka, siedziba wielu liczących się globalnie funduszy Venture Capital. To właśnie w tym, położonym na Bliskim Wschodzie państwie, na jednego mieszkańca przypada najwięcej naukowców, inżynierów i techników. Eksport z Polski do Izraela systematycznie rośnie, a dystans, głównie dzięki połączeniom lotniczym, nieporównywalnie uległ skróceniu.

To nie pierwszy tego typu wyjazd organizowany przez STARTER. W grudniu 2017 r. pięć pomorskich firm wzięło udział w gospodarczej wyprawie do Berlina. Podczas kilku dni wydarzeń uczestnicy wzięli udział w warsztatach podczas których poznawali prawne aspekty założenia oraz prowadzenia firmy w Niemczech. Zwiedzili tamtejsze inkubatory przedsiębiorczości i przestrzenie coworkingowe. Podczas Polish Tech Night, wydarzenia łączącego polskie startupy technologiczne z niemieckim ekosystemem, mieli okazje poznać i osobiście porozmawiać z przedstawicielami niemieckich firm i inwestorami. Analogiczne  wydarzenie odbyło się też w Londynie  w listopadzie 2017 r. STARTER zrealizował  5-tygodniowy projekt podnoszący kompetencje eksportowe firm z pomorza o nazwie USA&China Gate. Program przygotował firmy do wyjścia na globalny rynek i pokazał różne możliwości pozyskania finansowania.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to 11-tysięczna społeczność, którą łączy idea przedsiębiorczości. Do STARTEROWEGO grona należą: dzieci, młodzież, nauczyciele, początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy oraz mentorzy. Z wielofunkcyjnej przestrzeni STARTERA skorzystało już ponad 500 startupów, a ponad 70 firm wynajęło przestrzeń na warunkach komercyjnych. STARTER odpowiada za projekty edukacyjne i wspierające biznes, takie jak: Startup Contest (organizowany wraz z infoShare), Clipster (tworzony wraz z Alfabeat), Akademia Gdańskiego Przedsiębiorcy, Lekcje Przedsiębiorczości czy Go Creative. Biznes na Start. W tym miejscu pierwsze kroki stawiały firmy: SentiOne, Everytap, Solwit SA, Quantum Lab czy Let’s Deliver. W styczniu 2018 roku STARTER obchodzi 6-lecie otwarcia siedziby przy ul. Lęborskiej 3b.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd