Jedyny taki program dla młodych piłkarzy w Polsce

 

To były bardzo owocne i pracowite lata dla młodych, gdańskich piłkarzy, którzy uczestniczyli w programie TOP Talent. Przez 4 lata byli objęci opieką specjalistów, którzy dbali o ich indywidualny rozwój. We wtorek, 13 marca, o godz. 16.00 na stadionie Energa w sali Prestiż, odbędzie się uroczyste spotkanie podsumowujące akcję. Zawodnicy, biorący udział w tegorocznej odsłonie programu, otrzymają certyfikaty oraz upominki.

Kończy się TOP Talent, który jest jedynym w Polsce wieloletnim programem rozwoju wyróżniających się młodych piłkarzy w wieku 11–16 lat. Program zainaugurowano w 2014 roku. Co roku, we wstępnej selekcji brało udział 600–800 zawodników. Do programu trafiało 30 chłopców, pięciu z każdego rocznika. W Top Talent wzięło udział łącznie około 100 piłkarzy.

– A wszystko po to, żeby wspierać młode talenty. Tworząc Top Talent postanowiliśmy postawić na młodych chłopaków i dać im szansę na zaistnienie w środowisku piłkarskim – mówi dr Bartosz Dolański, koordynator projektu TOP Talent, kierownik Pracowni Piłki Nożnej w AWFiS oraz członek Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN. – Warto wykorzystać dobrą koniunkturę, jaka wytworzyła się wokół polskiej piłki nożnej, do tego żeby identyfikować wyróżniających się zawodników i pomagać im w wejściu w dorosły świat futbolowy. Dodam, że mamy już pierwsze sukcesy na swoim koncie. Kilku z naszych Top Talentów gra w tej chwili w ekstraklasie, a PZPN, wzorując się na naszym programie, stworzył własny wspierający młodzież piłkarską– dodaje Bartosz Dolański.

TOP Talent polegał na cotygodniowych spotkaniach, podczas których zawodnicy doskonalili swoje umiejętności, pracowali nad słabymi stronami oraz poprawiali jakość gry na optymalnej dla nich pozycji. W ramach programu młodzi piłkarze mieli zapewniony indywidualny program szkolenia, opracowany przez naukowców AWFiS oraz trenerów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, takich jak Bogusław Kaczmarek – asystent byłego selekcjonera reprezentacji Leo Beenhakkera, a także trener m.in. Lechii Gdańsk i Groclinu Grodzisk Wlkp. oraz Wojciech Łazarek – były selekcjoner reprezentacji Polski, trener Lechii i Lecha Poznań. Zawodnicy mieli także dostęp do wykwalifikowanej kadry szkoleniowej, specjalistów AWFiS z dziedziny antropologii, fizjologii, żywienia, zespołowych gier sportowych, motoryczności człowieka i psychologii, laboratoriów i zaplecza badawczego. Ponadto organizatorzy programu zadbali o to, żeby byli oni ubezpieczeni w zakresie zwrotu kosztów leczenia w przypadku kontuzji oraz NNW, zapewnili chłopcom bezpłatne dojazdy na treningi, wyżywienie oraz opiekę psychologa, stomatologa i lekarza sportowego. Młodzi piłkarze mieli również okazję do udziału w kilkudniowych zgrupowaniach w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie-Władysławowie.

– Mamy dobrą wiadomość dla zdolnych chłopaków kopiących w piłkę. Podsumowujemy minione 4 lata, ale też szykujemy się do kolejnych. Od września planujemy wznowienie programu – zapewnia Krzysztof Guzowski z gdańskiego magistratu.

Top Talent do wspólny projekt Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd