Budują kompetencje międzykulturowe i tworzą standardy współpracy

 

To pierwsze takie przedstawienie. Na deskach teatru pojawili się pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz imigranci z Gdańska, którzy zaprezentowali wspólnie stworzony spektakl pt. „Jak ktoś chce, to nie mówi/Lekcja człowieczeństwa”.

Spektakl odbył się w piątek, 23 marca, w Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9. Jak przekonują artyści, to wyjątkowe wydarzenie w wielokulturowej historii Gdańska!

– Po dwóch miesiącach współpracy zespół ds. integracji imigrantów Gdańskiego Archipelagu Kultury wraz z migrantami i we współpracy z fundacją Strefa WolnoSłowa (związaną z Teatrem Powszechnym i realizującą przestrzeń Stołu Powszechnego) wystawią spektakl, który będzie wydarzeniem tak artystycznym, jak społecznym – zachęca Marta Siciarek, prezes Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. – To unikalne na skalę Polski przedsięwzięcie – Gdański Archipelag Kultury staje się instytucją integrującą, jego pracownicy poprzez współpracę z migrantami budują kompetencje międzykulturowe i tworzą standardy współpracy polegające na otwartości, integracji i włączaniu w swoje działania.

Na scenie pojawiło się 12 artystów. Wydarzenie wpisuje się w ideę Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów.

– Oprócz spektaklu, we współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego UMG, zorganizujemy również cykl debat w GAK. Wyjdziemy poza centrum miasta i podejmiemy temat współtworzenia Gdańska – coraz bardziej polsko-ukraińskiego. Nazwiemy uczciwie wyzwania, które ze wspólnym życiem się wiążą. Będziemy rysować miasto dobre dla wszystkich – zapowiada Marta Siciarek.

Gdański Model Integracji Imigrantów to wynik prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego zespołu, który Paweł Adamowicz powołał w maju 2015 roku. Jest to pierwszy w Polsce międzysektorowy i interdyscyplinarny zespół ds. modelu integracji imigrantów. W jego skład weszło ponad 140 osób reprezentujących ponad 80 różnorodnych podmiotów. Celem prac zespołu było przygotowanie strategii integracji nowych mieszkańców miasta pochodzących z różnych części świata.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd