Gdański Urząd Pracy zainicjował 3 nowatorskie projekty

 

Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM rozstrzygnęła najnowszą edycję konkursu – Lider Aktywizacji Osób Młodych. W plebiscycie wybierane są instytucje, które najskuteczniej pomagają nastoletnim Polakom stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. W tym roku wśród najlepszych znalazł się Gdański Urząd Pracy – inicjator trzech nowatorskich projektów adresowanych głównie do osób młodych.

Niewiele ponad trzy miesiące temu Gdański Urząd Pracy odebrał od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nagrodę za udział w kreowaniu rozwoju informatycznego w publicznych służbach zatrudnienia. Dziś wiemy już, że do GUP-u trafi kolejne wyróżnienie. Tym razem będzie to tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych przyznawany przez warszawską Fundację Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom. Organizacja ta chce w ten sposób promować projekty, realizowane zarówno przez sektor prywatny, jak i instytucje publiczne z całego kraju, które najskuteczniej wspierają młodych Polaków na rynku pracy.

Zdaniem jury z tego niełatwego zadania najlepiej wywiązało się dziesięć urzędów pracy oraz jedna agencja zatrudnienia. Wśród najlepszych znalazł się urząd pracy w Gdańsku.

O zwycięstwie w konkursie decydowały m.in. przyjazne zasady obsługi młodego klienta, różnorodność działań ukierunkowanych na wzrost skuteczności wsparcia osób młodych na rynku pracy oraz orientacja projektów na rozwój kompetencji ich beneficjentów. Ważną częścią oceny były również działania promocyjne kształtujące pozytywny wizerunek rynku pracy w oczach młodzieży oraz nastawienie na współpracę projektodawców z innymi podmiotami sektora edukacji, biznesu czy administracji publicznej w celu zwiększenia skuteczności podejmowanych działań.

Analizując działalność GUP jury konkursu brało pod ocenę trzy nowatorskie pomysły. Pierwszy z nich to Centrum Rozwoju Talentów, czyli pierwszy w kraju profesjonalny ośrodek diagnozujący mocne strony i predyspozycje zawodowe uczniów gdańskich szkół i uczelni wyższych. To także inspirujące miejsce, w którym co roku organizowanych jest kilkadziesiąt tematycznych warsztatów, szkoleń i prelekcji.

Dublet to z kolei projekt pozwalający osobom do 30. roku życia najpierw zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe w trakcie płatnego, kilkumiesięcznego stażu u pracodawcy, a następnie podjąć zatrudnienie gwarantowane przez okres co najmniej 2 lat. Tylko w trakcie ostatnich 21 miesięcy z tej formy wsparcia skorzystało blisko 150 osób.

Trzecie z działań związane jest tegorocznymi Metropolitalnymi Targami Pracy, gdzie osoby młode mogły w specjalnej strefie swobodnie poruszać się po świecie naukowych eksperymentów, spektakularnych pokazów, a także z bliska podejrzeć jak funkcjonuje nowoczesny świat technologii IT. To także tam poprzez zabawę można było sprawdzić, jak funkcjonuje współczesny świat i w jaki sposób odnaleźć się na rynku pracy przyszłości. Również podczas Targów działała Aleja Rekrutacji, dzięki której osoby szukające pierwszej pracy mogły porozmawiać z doświadczonym doradcą zawodowym, opracować profesjonalne dokumenty aplikacyjne oraz przejść symulację rozmowy kwalifikacyjnej lub test znajomości języka obcego.

– Otrzymanie nagrody i tytułu lidera aktywizacji to dla mnie niezwykle miła niespodzianka – przyznaje Roland Budnik dyrektor urzędu. – Nie jest tajemnicą, że jako społeczeństwo borykamy się z trudnościami o charakterze demograficznym, dlatego tak ważne jest umiejętne wspieranie osób młodych w podejmowaniu trafnych decyzji zawodowych i stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Tym bardziej cieszy mnie decyzja jury Fundacji, to potwierdzenie, że urząd pracy idzie w dobry kierunku, że potrafimy skutecznie wspierać osoby młode – dodaje.

Zwycięzcy plebiscytu Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych otrzymają okolicznościowe statuetki już 7 grudnia, w trakcie uroczystej gali w Warszawie.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd