Festiwal literatury kryminalnej

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

W tym roku zapraszamy na Aferę Kryminalną w dniach 19–21 października. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem Literatura broni się sama, dlatego też program festiwalu to przede wszystkim spotkania autorskie i warsztaty literackie. Ale nie tylko! Zapraszamy również na warsztaty modowe „Kryminalny look”, warsztaty detektywistyczne dla dzieci oraz warsztaty szydełkowania „Afera grubymi nićmi szyta”.

 

Festiwal odbędzie się aż w 7. bibliotekach – w Gdańsku, Gdyni, Gościcinie, Łęczycach, Rumi, Sopocie i Wejherowie. W programie znajdą się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, gry kryminalne i pokazy filmowe. Wśród gości festiwalu są: Krzysztof Beśka, Wojciech Burszta, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Jolanta Knitter-Zakrzewska, Marek Krajewski , Michał Larek, Magda Omilianowicz, Robert Ostaszewski, Agnieszka Pruska, Adam Regiewicz, Marta Reich, Tomasz Sekielski, Alfred Siatecki, Jakub Szamałek, Adam Ubertowski, Mariola Zaczyńska, Izabela Żukowska, Jakub Żulczyk oraz policjanci z Kryminalnej Piły. Goście specjalni to Stefan Ahnhem i Johan Theorin.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd