Prezydent przekazał szkołom nowy sprzęt do programowania

 

Komputery, laptopy, tablety, kamery cyfrowe czy modele samochodów hybrydowych. To tylko część sprzętu, jaki trafił do 100 gdańskich szkół. Symbolicznego przekazania nowej technologii uczniom i nauczycielom dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas dzisiejszej uroczystości w Szkole Podstawowej nr 49, która specjalizuje się w edukacji informatycznej.

– Mam nadzieję, że sprzęt, który został zakupiony ze środków Unii Europejskiej i budżetu miasta Gdańsk, będzie wam przydatny. Liczę, że będzie sprzyjał rozwojowi waszych kompetencji informatycznych, naukowo - technicznych, proprzedsiębiorczych, językowych. Uczcie się kodowania, szczególnie, że obecnie oraz w przyszłości informatycy będą należeć do osób najbardziej poszukiwanych na rynku pracy – mówił do uczniów prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Miasto zakupiło sprzęt do 100 szkół podstawowych i ponadpodstawowych dzięki środkom unijnym. W ramach projektu edukacyjnego RPO WP 2014–2020 „Szkolimy Uczniów Przedsiębiorczych Empatycznych Rozsądnych. Gdańskie Szkoły Podstawowe” 49 placówek dostaje ponad 600 laptopów, prawie 100 tabletów, 5 kamer cyfrowych, 11 projektorów, 4 ekrany, zestawy do prowadzenia terapii Tomatisa, Biofeedback EEG i klocki LEGO. Projekt jest wart blisko 24 miliony złotych.

Z kolei w ramach programu „Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość” (wartego 22 mln zł) w 22 szkołach podstawowych i 25 szkołach ponadpodstawowych pojawią się 44 laptopy, ponad 300 tabletów, 10 kamer cyfrowych, zestawy LEGO, OZE, modele samochodów hybrydowych z wodorowym ogniwem paliwowym.

Dyrektor Szkoły Podstawowej 49, podkreślała, że jej uczniowie już rwą się do programowania, a nowe technologie, które trafiły do jej placówki, tylko ten zapał do nauki wzmocnią.

– Od pięciu lat w naszej szkole pracujemy ze Scratchem, programujemy. Uczymy się i pracujemy też z małymi robotami. Już 2-klasiści uczą się kodowania metodą kreskową – mówiła Renata Jurkiewicz. – Nie ważne, czy programujecie używając środków IT czy gier. Każda ścieżka jest dobra.

W ramach realizowanych w Gdańsku programów unijnych (okres realizacji: 01.09.2016–31.10.2018) wsparcie otrzymują też nauczyciele, którzy biorą udział w warsztatach, szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych m. in. z informatyki, matematyki z programowaniem, języków, tutoringu czy w zakresie wsparcia edukacji ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd