Gdańsk. Ostatnia edycja sezonu Akcji Karmnik

W najbliższą niedzielę, 26 lutego, odbędzie się ostatnia w tym sezonie edycja Akcji Karmnik w gdańskim zoo. Ze względu jednak na ptasią grypę zamiast odłowu ptaków o 12.30 w sali dydaktycznej odbędzie się prelekcja „Kto się stołuje w naszym karmniku?”.

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać gatunki ptaków, a w niektórych przypadkach – jak określić ich wiek i płeć.

– W poprzedniej edycji najbardziej interesującymi dla naszych gości ptakami były zaobrączkowane dwa zimorodki, które zimowały na terenie zoo. Nie są to ptaki, które korzystają z dokarmiania w karmniku, więc nie są zbytnio użyteczne do badań naukowych. Pod karmikiem w zoo pojawia się też myszołów włochaty, który przylatuje do Polski tylko zimową porą z dalekiej północy. Dla obrączkarza jednak nie jest najciekawsze to, że pojawia się w karmniku jakiś niecodzienny ptak. Do prawdziwych ciekawostek należy zaliczyć fakt, że przybywają do naszego karmnika ptaki obrączkowane na wschodzie: w Rosji, Litwie, albo ptak obrączkowany jesienią na Mierzei Wiślanej, a potem te ptaki zostają w naszym karmniku do wiosny! Poza tym dowiadujemy się też, że sikory, które zakładają gniazda u nas w zoo, pozostają tu na zimę – bo ptaki obrączkowane latem są również stwierdzane podczas AK – opowiada Sabina Kaszak z oliwskiego zoo.

Jak zwykle przewidziane są małe niespodzianki dla uczestników wydarzenia. Wstęp na prelekcję po wcześniejszym wykupieniu biletów.