Obchody 90. rocznicy urodzin Güntera Grassa

 

W niedzielę, 26 listopada, zapraszamy na dwa wydarzenia związane z postacią Güntera Grassa: o godz. 13.30 na spacer szlakiem kaszubskim po Gdańsku oraz o godz. 16.00 na debatę w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Güntera Grassa. Z tej okazji wiele wydarzeń organizowanych przez Gdańską Galerię Miejską jest poświęconych postaci gdańskiego pisarza. Tym razem o śladach kaszubskich w Gdańsku podczas literackiego spaceru opowie profesor Cezary Obracht-Prondzyński.

– Spotykamy się 26 listopada, w niedzielę o godzinie 13.30 pod Galerią Madison, czyli... na dawnym Placu Kaszubskim! Ruszając stąd, przejdziemy przez kilkanaście miejsc związanych z kaszubską historią miasta (dawną i całkiem nieodległą). Zobaczymy też wiele dowodów na to, jak dzisiaj Kaszubi są obecni w życiu społeczności miejskiej – zapowiada profesor Obracht-Prondzynski.

Natomiast o godz. 16.00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34-35/37) Grzegorz Dziemidowicz, Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Jacek Kornacki, Cezary Obracht-Prondzyński, Matthäus Weiß, Krzysztof Wróblewski będą rozmawiać o tożsamości opartej na funkcjonowaniu na pograniczu kultur i narodowości. O perspektywie Güntera Grassa wobec Kaszub, Kaszubów wobec Kaszub, w szerszym kontekście innych podobnych grup etnograficznych Europy będą rozmawiać zaproszeni goście. Spotkanie odbywać się będzie w języku polskim.

Cykl spotkań realizowany jest we współpracy z Deutsches Kulturforum Östliches Europa i Collegium Civitas, jako część programu obchodów rocznicy 90. urodzin Güntera Grassa, w ramach cyklu debat o sztuce i kulturze pt. „Skala Beauforta”.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd