Photon nauczy logicznego myślenia i programowania

Do Szkoły Podstawowej 49 przy al. Legionów 11 w Gdańsku przyleciał robot Photon. To kolejna już nowinka technologiczna, dzięki której uczniowie tej placówki będą się uczyć logicznego myślenia i programowania.

Bardziej spektakularnie być nie mogło. Robot Photon przyleciał do dzieci z nieba, przyczepiony do drona. Wylądował na szkolnym boisku i od razu skradł serca dzieci, które przywitały go okrzykami radości.

– To nowy członek naszej społeczności. Mamy już Ozoboty, a teraz dołączył Photon. Będzie wykonywał wiele ciekawych zadań, które mu zlecicie. Bo to wy będziecie programowali. Mam nadzieję, że będziecie mieli z nim bardzo fajne zajęcia. Jesteśmy jedną z pierwszych szkół w Trójmieście, do których trafiła taka nowinka technologiczna – mówi Renat Jurczyk, dyrektor SP 49.

Jak tłumaczy Joanna Bondaryk, nauczyciel informatyki z gdańskiej podstawówki, Photon to pierwszy na świecie interaktywny robot, który „rozwija się razem z dzieckiem”. Dzięki temu mogą go wykorzystywać do nauki nawet pierwszoklasiści.

– Aby zachęcić uczniów do programowania, korzystamy z innowacyjnych metod. W ubiegłym roku szkolnym wprowadziliśmy najmniejsze edukacyjne roboty OzoBoty, z którymi poznawanie programowania stało się bardzo ciekawe. W tym roku przyszedł czas na coś większego – mówi Joanna Bondaryk. – Photon posiada sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległość i nie tylko. Język programowania, używany przez robota, zainspirowały Scratch oraz Google Blockly.

Dyrektor szkoły opowiada, że po tym, jak robot wylądował na boisku, uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty prowadzone przez specjalistę z firmy Mac oraz nauczyciela informatyki.

– Były to zajęcia pełne inspiracji. To kolejna wspaniała przygoda z programowaniem – mówi dyrektor – Renata Jurkiewicz.

Nauczyciele natomiast przekonują, że odkąd ich podopieczni poznali Pfotona, nie chcą się z nim rozstawać.

– O tym, jak dzieci uwielbiają gry, wiemy wszyscy, a Photon i dołączona aplikacja mobilna korzysta z technik grywalizacji. Wyznacza uczniom zadania, a sukcesy nagradza punktami doświadczenia. Zastosowanie elementów znanych z gier RPG sprawia, że każdy Photon jest inny i dopasowany do dziecka – wyjaśnia nauczyciel informatyki.

Według Joanny Bondaryk już po pierwszych lekcjach można było stwierdzić, że zakup Photona to strzał w dziesiątkę. Uczniom trudno było rozstać się z robotem i wyjść na przerwę!

– Fajnie jest uczyć i rozwijać umiejętność logicznego myślenia, odkrywać nowe technologie i stawiać pierwsze kroki w świecie programowania z nowym, pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który dopiero co pojawił się na rynku – cieszą się nauczyciele.

SP 49 to szkoła, która specjalizuje się w kształceniu informatyki i programowania. Aby wspomóc gdańskie placówki w nauczaniu tych kluczowych na rynku pracy kompetencji, miasto Gdańsk przekazało im ostatnio najnowocześniejszy sprzęt – komputery, laptopy, tablety, kamery cyfrowe czy modele samochodów hybrydowych. Nowa technologia o wartości 46 mln zł trafiła do 100 szkół.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd