Pozwól ssakom bezpiecznie przetrwać zimę

Październik to miesiąc, kiedy jeże przygotowują się do hibernacji. 10 października, dokładnie miesiąc przed Dniem Jeża, pokazywaliśmy mieszkańcom Gdańska jak przestrzenie z najbliższego otoczenia można uczynić przyjaznymi dla jeży oraz jak wykonać bezpieczne miejsca umożliwiające przezimowanie tym ssakom.

Pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA zachęcali, aby zaaranżować miejsca dla tych zwierząt w takich przestrzeniach jak przydomowe ogródki, ogrody działkowe, tereny zieleni osiedlowej, a nawet tereny szkół czy przedszkoli. Zaprezentowano specjalne domki, w jakich te ssaki mogą bezpiecznie „zamieszkać” na zimę.

 

– Co jakiś czas staramy się w Gdańsku przypominać, że w mieście obok nas żyją również gatunki zwierząt. Wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni chcemy wspólnie zadbać o bezpieczne miejsca na terenie naszego miasta dla jeży, które szykują się do zimowego snu. To jest przykład działań polityki komunalnej, pokazującej, że w mieście powinna znaleźć się przestrzeń dla każdego. Dbamy o czystość i estetykę, ale chcielibyśmy zwrócić uwagę, że niektóre miejsca powinniśmy pozostawić naturalne, tak, aby gatunki fauny i flory mogły również koło nas egzystować – powitał uczestników spotkania Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

W spotkaniu uczestniczyli również Radni dzielnicy Aniołki oraz jeżowy ekspert Piotr Zięcik. W lekcji przyrody wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku. Przeprowadzili ją przedstawiciele Pomorskiego Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Dzieci również uczestniczyły w wypuszczaniu na wolność dwóch jeży, które zostały uratowane przez pracowników ośrodka.

 

Tegoroczna akcja jest kontynuacją działań Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który już w ubiegłym roku utworzył miejskie jeżo-strefy funkcjonujące w siedmiu lokalizacjach: w Parku Przymorze, Parku Jana Pawła II (dwie strefy), Parku Millenium, Parku Akademickim, Parku Steffensa, Parku Generała Józefa Bema oraz na zieleńcu nad Potokiem Oliwskim. Każda strefa jest oznaczona specjalną tablicą informacyjną.

– Przestrzeń przyjazna dla jeża to przestrzeń nieco „zaniedbana”, w której występują chaszcze roślinności i inne naturalne elementy środowiska, dające tym małym ssakom możliwość schronienia się, wybudowania gniazda bytowego i lęgowego oraz przetrwania zimy – wyjaśnia Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, pomysłodawczymi jeżowych projektów. – Ważne jest, by w miejscu bezpiecznym dla jeży nie stosować środków ochrony roślin. Jeże często giną, spryskane takimi preparatami lub po zjedzeniu zatrutego nimi ślimaka lub innego bezkręgowca. Bo, o czym nie wszyscy wiedzą, jeże preferują dietę mięsną. Wbrew powszechnemu wizerunkowi przedstawiającego jeża z jabłkiem na grzbiecie – nasi mali bohaterowie nie jedzą tych owoców.

 

Pomoc jeżom to tylko jedno z wielu proekologicznych działań Miasta Gdańska. Inne to: coroczne oczyszczanie istniejących i wieszanie nowych domków dla ptaków, udostępnianie terenów zieleni dla owadzich hoteli, tworzenie miejsc przyjaznych dla pszczół, trzmieli i motyli, ochrona miejsc lęgowych żab w Parku Królewska Dolina oraz projekt „Psia toaleta”.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd