Nagrody i wyróżnienia w konkursie „Marka-Śląskie”

 

W tegorocznej edycji konkursu „Marka-Śląskie” nagrodzeni zostali między innymi Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz i medalier tworzący w Gliwicach, oraz Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club.

Krzysztof Nitsch został nagrodzony jako Osobowość roku. Prof. Nitsch to artysta światowej sławy. Jest autorem wielu rzeźb, kilka z nich jest prezentowanych w Gliwicach, między innymi fontanna „Żywy obraz” na dziedzińcu Willi Caro, kompozycja rzeźbiarska „TORA” w miejscu dawnej synagogi żydowskiej czy monument „Ofiarom wojen i totalitaryzmów” w parku Chopina. Uczestniczył w wielu ogólnokrajowych wystawach oraz w prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia artystyczne, między innymi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2009 roku jest Honorowym Obywatelem Gliwic.

Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club jest najstarszym stowarzyszeniem jazzowym w Polsce. Działa już od 61 lat. Organizuje koncerty, warsztaty, festiwale, prowadzi działalność wydawniczą. Do Śląskiego Jazz Clubu należeli i należą wybitni muzycy i animatorzy kultury, tacy jak Henryk Choliński, Jan Kwaśnicki, Andrzej i Piotr Schmidtowie, Czesław Gawlik, Bartek Pieszka, Przemek Strączek, Arek Skolik, Kajetan Drozd. Kapituła konkursowa wyróżniła ŚJC w kategorii Kultura.

Gala wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie „Marka-Śląskie” odbyła się 2 września w Nowych Gliwicach. Plebiscyt został zorganizowany przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd