Gniewkowo. Regionalny akcent na Krajnie

Na zaproszenie Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego 11 lutego w Lutowie w gminie Sępólno Krajeńskie odbyło się XI Spotkanie Integracyjne „Sztuka kulinarna i kultura ludowa gmin województwa kujawsko-pomorskiego”.

 

Gminę podczas wizyty reprezentowali Zespół Ludowy Gniewkowianie, sekretarz gminy Gniewkowo Bogumiła Pęczkowska, Koło Gospodyń Wiejskich z Godzięby, sołtys sołectwa Godzięba Małgorzata Krawiec oraz Wiesława Brzuska z Urzędu Miejskiego.

Oprócz gminy Gniewkowo w wizycie uczestniczyli reprezentanci gminy Lubiewo oraz oczywiście gospodarze. Była to okazja do prezentacji walorów swoich miejscowości, regionalnych potraw oraz muzyki ludowej.

 

Reprezentacja przedstawiła wszystkie walory gminy. Gniewkowski zespół zaśpiewał i wykonał elementy choreografii, ćwiczone przed wiosennym wyjazdem do Wilna, a Gospodynie z Godzięby przygotowały przepyszne potrawy, m.in. żurek kujawski, kluski, śledzie, ciasto i własnoręcznie wyrabiane masło, degustowane z apetytem przez wszystkich zaproszonych.