Dramatyczne odkrycie na budowie

 

Na elementy ludzkich szczątków, pochowanych w drewnianej trumnie, natrafili budowlańcy pracujący na gorzowskim Kwadracie. Natychmiast została zawiadomiona policja, a nadzór nad czynnościami objął prokurator. Ze wstępnych ustaleń wynika, że szczątki mogą pochodzić sprzed kilkudziesięciu lat, a to oznacza, że pochówku dokonano prawdopodobnie podczas II wojny światowej.

W poniedziałek, 17 lipca, natrafiono na ludzkie szczątki. Prace budowlane zostały natychmiast wstrzymane, kierownik robót wezwał na miejsce policję, ta zabezpieczyła teren wokół znaleziska, przyjechała grupa dochodzeniowo-śledcza. Zawiadomiono prokuratora, który niezwłocznie przyjechał na plac i to pod jego nadzorem dokonywano wszelkich czynności na miejscu. W czasie oględzin znaleziska obecna była również przedstawicielka Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Lekarz patomorfolog, który był na miejscu, wstępnie ocenił wiek znalezionych szczątków na kilkadziesiąt lat. Kości zostały zinwentaryzowane, zabezpieczone przez prokuratora i zabrane przez lekarza do szczegółowych badań. Dalsze decyzje w sprawie ich losu będzie podejmował prokurator. Prace na Kwadracie zostały wznowione.Ludzkie szczątki na gorzowskim Kwadracie to kolejne znalezisko w czasie trwających tam prac remontowych. W ubiegłym tygodniu budowlańcy natrafili na schron przeciwlotniczy, który zgodnie z decyzją prezydenta miasta Jacka Wójcickiego, będzie zabezpieczony i udostępniony mieszkańcom oraz turystom.

– Podobne odkrycie w tym miejscu w Gorzowie nie powinno dziwić – skomentował Błażej Skaziński, szef Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów. – Tuż obok, w czasie II wojny światowe, był szpital wojskowy, tu chowano żołnierzy – dodał Skaziński.

Plac Nieznanego Żołnierza, czyli popularny gorzowski Kwadrat jest remontowany. Powstaną tam miejsca do rekreacji dla mieszkańców, nowy kompleks ławek i fontanna.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd