Gorzuś powraca z emerytury

 

„Nosorożec Gorzowski” trafi do szkolnych bibliotek w gorzowskich podstawówkach. Pierwsze egzemplarze we wtorek do Szkoły Podstawionej nr 21 przywiózł Gorzuś.

„Nosorożec Gorzowski” to książeczka, która nawiązuje i rozwija historię szczątków nosorożca, odnalezionego w ubiegłym roku podczas budowy gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Książeczka przeznaczona jest dla dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Zawiera podstawowe informacje dotyczące okoliczności odkrycia w Gorzowie i ogólne o sytuacji nosorożców we współczesnych i pradawnym świecie.

Teksty napisane przez Emilę Cepę z Wydziału Promocji i Informacji UM są proste, przygotowane w bardzo przystępny sposób. W środku pojawiają się elementy aktywizacyjne, takie jak labirynt, zagadki, rebus oraz obrazki do pokolorowania. Książeczka powstała we współpracy z gorzowską rysowniczką Jagodą Karłowską.

Książeczka trafi na półki wszystkich szkolnych bibliotek w szkołach podstawowych. Jako pierwsi otrzymali ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej 21. Przy okazji spotkali się z Gorzusiem.

Gorzuś to miejska maskotka, którą do życia powołali gorzowianie podczas głosowania na łamach Gazety Lubuskiej w 2005 roku. Zwycięski pomysł Dariusza Sapkowskiego na wielką maskotkę przerobili fachowcy od zabawek i tak zaczęła się kariera czerwonego orła w kolorowych spodniach.

W 2011 roku Gorzuś przeszedł na emeryturę, bo nowa strategia marki miasta nie zakładała jego obecności w miejskiej przestrzeni. Na emeryturze wypoczywa i ma się całkiem nieźle. Chętnie bierze udział w gościnnych występach na zaproszenie organizatorów miejskich wydarzeń. W maju towarzyszył orkiestrom przy okazji „Alte Kameraden 2017”, chętnie również odwiedził szkołę i wręczył książeczki o Nosorożcu Gorzowskim, który być może w przyszłości również doczeka się pluszowej wersji, żeby Gorzuś miał towarzystwo.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd