Licznik drzew już aktywny

 

Na stronie internetowej miasta aktywny jest tzw. licznik drzew. Poinformował o tym w środę (15 listopada) sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski. Przy okazji podziękował mieszkańcom za wszystkie dotychczasowe wspólne akcje i zachęcał do kolejnych.

Od początku tego roku pojawiło się w Gorzowie co najmniej 4 055 sztuk nowych drzew i 6 670 krzewów. Drzewa, w ramach akcji promocyjnych, sadzili gorzowianie w swoich ogrodach i na działkach, a pracownicy Urzędu Miasta zgodnie z przyjętym harmonogramem sadzenia zieleni i w ramach tzw. nasadzeń zastępczych.

Zaczęliśmy 21 marca – pierwszego dnia wiosny. W parku 750-lecia gorzowianie wspólnie z przedstawicielami władz miasta, miejskich spółek i przedsiębiorstw posadzili symboliczne 76 drzew z okazji przypadającego w 2017 roku 760-lecia Gorzowa. Tego samego dnia i z tej samej okazji, wraz z Nadleśnictwem Kłodawa, 760 sadzonek różnych gatunków drzew, trafiło w ręce mieszkańców. Kolejne drzewka, także z okazji jubileuszu miasta, w sumie 3040 sadzonek, rozdaliśmy mieszkańcom przez kolejne tygodnie marca i kwietnia.

10 października, z okazji Dnia Drzewa, zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego, całymi rodzinami, wspólnego sadzenia drzew pokoleń. Na błoniach, tuż za Filharmonią Gorzowską, przybyło 100 sadzonek klonu i lipy. A nawet więcej, bo okoliczni mieszkańcy przynieśli własne sadzonki.

Ponad tydzień później podobną akcję zorganizował Klub Sportowy Stal Gorzów. Na skwerze przy Parku Kopernika zawodnicy, działacze i sympatycy „staleczki” wspólnie posadzili – z okazji 70-lecia klubu – 70 drzew.

Pracownicy Urzędu Miasta, sadzili kolejne drzewa; w różnych miejscach Gorzowa, przez cały rok. W ramach nasadzeń zastępczych, koniecznych ze względu na wycinkę drzew chorych i blokujących modernizację gorzowskich ulic.

Rok 2017 w Gorzowie to rok inwestycji. By miasto się rozwijało, konieczna jest budowa nowych dróg i obiektów, a to wiąże się z przygotowaniem terenu pod inwestycje. Nie oznacza to jednak automatycznego uszczuplenia zieleni miejskiej; jest ona sukcesywnie uzupełniana, a jej powierzchnia poszerzana.

Razem daje to 4055 drzew i 6670 krzewów posadzonych w mieście od początku roku 2017.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd