Gorzów Wielkopolski. Rusza Budżet Obywatelski 2018

Mieszkańcy Zawarcia jako pierwsi będą mogli zgłosić swoje pomysły do budżetu obywatelskiego. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 13 lutego, o godz. 17.00 w MCK Zawarcie przy ul. Wawrzyniaka 66 a.

Pomysły, tak jak w ubiegłym roku zgłaszamy w trzech kategoriach: rejonowej, ogólnomiejskiej oraz oświatowej. W przypadku kategorii rejonowej pojawiły się pewne nowości, o wprowadzeniu których zdecydowali sami mieszkańcy.

Po pierwsze miasto zostało podzielone na 10 rejonów (poniżej wykaz wraz z harmonogramem spotkań). Po drugie, podczas spotkań dyskusyjnych mieszkańcy nie tylko zgłaszają swoje pomysły, układają listę priorytetów i przyznają dodatkowe punkty (80), ale także jednogłośnie mogą zdecydować o wyłączeniu rekomendowanych zadań z powszechnego głosowania. Co to w praktyce oznacza? Uczestnicy spotkania decydują, które pomysły w danym rejonie powinny być zrealizowane za kwotę, która jest przeznaczona na jeden rejon (tj. 343.800 złotych).

 

Oczywiście dobrze jest też ustalić jakąś listę rezerwową, bo wybrane do realizacji pomysły muszą przejść pozytywnie weryfikację. Gdy tylko urzędnicy zweryfikują zadania, odbędzie się ostateczne spotkanie, podczas którego zapada końcowa decyzja o realizacji, bez poddawania pomysłów z danego rejonu pod powszechne głosowanie. A to oznacza, że pomysły z jednego rejonu nie będą rywalizowały między sobą w głosowaniu. Kwota przeznaczona na rejon będzie wykorzystywana w 100%. Zaoszczędzi to także czas poświęcony na szukanie poparcia dla pomysłu podczas głosowania. Dlatego warto wziąć udział w spotkaniu i dyskusji o rozwoju lokalnej społeczności.

Pomysł do Budżetu Obywatelskiego 2018 będzie można zgłosić także drogą tradycyjną, składając formularz wraz z listą poparcia z 20 podpisami do 24 marca br. w kancelarii Urzędu Miasta, ul. Sikorskiego 3-4 lub przesyłając skan wniosku na adres e-mail.