Grudziądz. Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty

21 marca 1522 r., podczas zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu, Kopernik wygłosił publiczne traktat o monetach, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi. Opowiadał się m.in. za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została później jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika-Greshama.

W ramach obchodów 495. rocznicy ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika „Traktatu o monetach” jutro, 21 marca, władze miasta zapraszają do udziału wydarzeniach przygotowanych z tej okazji.

Program:  • godz. 8.50, Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Konarskiego 39 – otwarcie wystawy „Kopernik na znaczkach pocztowych”. Ekspozycja przygotowana ze zbiorów filatelistycznych Jana Bieńka. Dostępna w hallu szkoły do końca kwietnia,
  • godz. 12.00, Plac Miłośników Astronomii – złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika,
  • godz. 12.15, Plac Miłośników Astronomii – „Na Święto Kopernika Chleb z Gastronomika” – degustacja chleba upieczonego przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich według starej receptury pochodzącej z czasów Mikołaja Kopernika.