Pojawi się ponad 60 gatunków ziół i kwiatów

 

Pierwsza łąka kwietna powstaje w Grudziądzu przy ścieżce rowerowej nad Trynką (w pobliżu Pomnika Zbrodni Katyńskiej). Na ok. 100 m2 pojawi się ponad 60 gatunków ziół i kwiatów.

Przygotowanie terenu, a także zasianie specjalnej mieszanki nasion Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, zlecił firmie Garden Łukasz Bazylczuk. Koszt przedsięwzięcia, łącznie z siewem, wyniósł ok. 4,3 tys. zł.

Łąka będzie pięknym uzupełnieniem naszych miejskich rabat, na których co roku zakwita ponad 80 tys. kwiatów jednorocznych i kilka tysięcy wieloletnich. Łąki kwietne wspierają przyrodę. Kwitnące na ich rośliny zachwycają barwami i zapachami. Ich wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Łąka to zaproszenie koloru, dźwięku i zapachu do naszego otoczenia – mówi Maja Banasik, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Łąki przyciągają również owady i to z myślą o nich stanął specjalny domek. Pomagają zachować cenną wodę tam, gdzie jest potrzebna oraz zatrzymują pyły tworzące smog. Pomagają ocalić zapomniane gatunki roślin. Na naszej łące pojawi się m.in. koper ogrodowy, stokrotka pospolita, nagietek lekarski, dziurawiec zwyczajny, kminek zwyczajny, len zwyczajny, rumianek pospolity, mięta pieprzowa, niezapominajka polna, mak polny, fiołek wonny i chaber górski.

Warto dodać, że łąki kwietne wymagają mniej pielęgnacji niż trawniki. Są odporne na suszę i wystarczy kosić je raz w sezonie. To pozwala oszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie pozbawiając go uciążliwych dla otoczenia odgłosów kosiarki i trujących spalin. Łąka zachwycać będzie kwiatami od czerwca aż do października.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd