Jak podsumował wyjazd do Nanning?

 

30 stycznia na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim podsumowano wyjazd grudziądzkiej delegacji do chińskiego Nanning. Podczas wizyty rozmawiano o powstaniu w Grudziądzu ośrodka leczenia bólu oraz ustalono plan leczenia żużlowca Tomasza Golloba.

– Naszym celem było ustalenie planu leczenia Tomasza Golloba w oparciu o doświadczenie chińskich lekarzy w zakresie m.in. akupunktury, a także omówienie kolejnych kroków, które przybliżą nas do utworzenia w naszym mieście ośrodka leczenia bólu. Spotkania były bardzo interesujące i przyniosły wiele pozytywnych efektów. Oczywiście teraz będziemy kibicować Tomaszowi Gollobowi i wierzyć, że jego stan znacząco ulegnie poprawie – mówił wiceprezydent Marek Sikora. 

Przypomnijmy, w kwietniu 2017 roku podczas treningu w Chełmnie żużlowiec uległ wypadkowi i od tego czasu porusza się na wózku. Od wielu miesięcy intensywnie poddawany jest rehabilitacji, niestety największym problemem jest przewlekły ból, z którym nie może sobie poradzić. I tu pojawiła się możliwość wyjazdu do chińskiego Nanning. Jak wiadomo Grudziądz i Nanning współpracują od 2011 r. m.in. w zakresie kultury i wymiany kadry medycznej. Ponadto przygotowujemy się do otwarcia przy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym kliniki walki z bólem w oparciu o tradycyjne, chińskie metody leczenia. W ubiegłym roku przez 3 tygodnie lekarze z Nanning gościli w naszym mieście i m.in. pokazywali możliwości tych technik. Efektem wizyty było podpisanie listu intencyjnego w sprawie powstania ośrodka leczenia bólu w naszym mieście.

 

Chińska medycyna tradycyjna - leczenie bólu

Współpraca z Nanning pozwoliła również rozpocząć rozmowy na temat możliwości leczenia Tomasza Golloba. Pierwsze przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. W organizowanie pomocy dla sportowca zaangażowali się m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wiceprezydent Marek Sikora, a także GKM, fundacja Polskiego Związku Motorowego, członkowie Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Regionalny Szpital Specjalistyczny i kibice. Lekarze z Nanning otrzymali dokumentację medyczną żużlowca, dzięki temu już na miejscu można było zorganizować konsylium medyczne, w którym udział wzięli najwybitniejsi profesorowie z prowincji Guangxi. Lekarze omówili stan zdrowia Tomasza Golloba i ustalili plan leczenia. Żużlowiec przebywa w szpitalu w Nanning, gdzie codziennie poddawany jest zabiegom tradycyjnej medycyny chińskiej m.in. akupunkturze, masażom i iniekcjom leków na bazie ziół. Jak podkreślił dr Adam Zaborowski pierwsze efekty leczenia spodziewane są w ciągu ok. 2 tygodni.

– Kiedy zdarzył się ten straszny wypadek Tomek Gollob był zawodnikiem naszego Klubu i mimo, że nie jeździ na torze i nie mamy podpisanego kontaktu nadal traktujemy go jak naszego zawodnika. Cieszę się, że dobrze zniósł podróż i teraz w pełni korzysta z możliwości, jakie daje tradycyjna chińska medycyna. Przy tej okazji chciałbym przede wszystkim podziękować wiceburmistrzowi Nanning Wu Juan za ciepłe przyjęcie naszej delegacji i zapewnienie opieki Tomaszowi Gollobowi. Wyrazy wdzięczności składam również za pokrycie kosztów leczenia sportowca, a także pobytu w Chinach tłumacza i opiekunki – powiedział prezydent Grudziądza Robert Malinowski. 

Miejska delegacja prowadziła równolegle rozmowy dotyczące uruchomienia w naszym mieście ośrodka leczenia bólu, który mógłby uzupełniać ofertę funkcjonującej już w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Poradni Leczenia Bólu. Na początek ustalono, że do naszego miasta przyjedzie 3 lekarzy oraz pielęgniarka, którzy wspierać będą polskich lekarzy w konsultacji najtrudniejszych przypadków. Teraz obie strony będą ustalać szczegóły i zakres współpracy.

 

Kadra w Nanning

– Dziś udało się nam porozmawiać z Tomkiem. Prosił o przekazanie pozdrowień i podziękowań za wsparcie, które otrzymuje. W pełni zdaje sobie sprawę, że przed nim dużo ciężkiej pracy, ale jest gotowy na wyzwania. Ponadto wspomniał, że dzięki niemu Chińczycy zainteresowali się żużlem – dodał Zbigniew Fijałkowski.

Warto dodać, że grudziądzki samorząd pokrył koszty związane z zakupem biletu lotniczego dla wiceprezydenta Marka Sikory, a zastępcy dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Jarosława Borynia – szpital. Z kolei koszty wyjazdu dr Adama Zaborowskiego, Tomasza Golloba, tłumacza i opiekunki pokryła fundacja Polskiego Związku Motorowego.

Zabiegi tradycyjnej medycyny chińskiej, w tym akupunktura, masaże i iniekcje leków na bazie ziół – to plan na zdrowie Tomasza Golloba, który poddaje się właśnie leceniu w chińskim Nanning. Przeczytajcie, jakimi słowami dziękował za wsparcie wszystkim, którzy śledzą jego walkę o powrót do pełnej sprawności. A może macie dla żużlowca jeszcze parę miłych życzeń? Piszcie je w komentarzach!