Zaparkujesz bez szukania parkometru

 

Opłatę za parkowanie pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania kierowca może dokonać za pomocą telefonu komórkowego z wykorzystaniem bezpłatnych aplikacji: mPay, SkyCash oraz CITY PARK APP.

Każda z nich jest łatwa, intuicyjna w obsłudze i umożliwia dokonanie płatności w szybki sposób bez konieczności szukania parkometru (uruchomienie, jak i zakończenie parkowania trwa kilka sekund). Dodatkową zaletą poza opisanymi powyżej jest możliwość płacenia za dokładny czas parkowania liczony co do minuty (w przeciwieństwie do parkometrów, w których należy dokonać opłaty za parkowanie za okres minimum 30 min).

Aplikacje umożliwiają 3 rodzaje rozliczania za parkowanie tj. opcja bez limitu czasowego, z możliwością zatrzymania w dowolnym momencie (start/stop), opcja parkowania na czas oraz parkowanie za kwotę. Kierowcy mogą w wygodny sposób sprawdzić aktualny koszt parkowania, ile czasu upłynęło od rozpoczęcia parkowania, jak również, za jaki czas parkowanie zostanie automatycznie zakończone.

Opłaty za postój, w przypadku aplikacji mPay oraz SkyCash, kierowcy mogą dokonywać za pomocą elektronicznej portmonetki, po uprzednim jej zasileniu środkami pieniężnymi, jak również przy użyciu karty płatniczej.

Uzupełnienie środków na koncie SkyCash możliwe jest za pomocą przelewu na rachunek bankowy SkyCash, który jest przypisany do konta. Dedykowany numer konta bankowego służący zasileniom można znaleźć na stronie logowania. Szybkiego doładowania konta możemy dokonać z serwisów dostępnych z poziomu aplikacji (Dotpay, Przelewy24). Z poziomu aplikacji możemy również w wygodny sposób dodać do swojego konta SkyCash karty MasterCard/Visa.

Zasilenie elektronicznej portmonetki mPay możliwe jest również po wykonaniu standardowego przelewu bankowego. Tutaj także każdy użytkownik posiada swój indywidualny numer konta, na który należy wykonać przelew zasilający w tytule przelewu wskazując 9-cio cyfrowy numer telefonu komórkowego. Elektroniczną portmonetkę kierowca może zasilić również z poziomu aplikacji natychmiastowym przelewem online lub za pomocą karty płatniczej. Karta płatnicza może służyć także jako źródło płatności w aplikacji. Dzięki temu w ogóle nie trzeba pamiętać o regularnym zasilaniu elektronicznej portmonetki.

W przypadku aplikacji City Park APP dokonywanie płatności za parkowanie w SPP możliwe jest wyłącznie po uprzednim podłączeniu do aplikacji karty płatniczej, która będzie źródłem środków na opłacanie postoju pojazdu. Czynności tej dokonujemy podczas zakładania konta.

Najbardziej rozpowszechnioną aplikacją w Polsce jest SkyCash. Za jej pomocą można zapłacić za parkowanie w SPP w ponad 90% miast w Polsce. Warto jednak wskazać, iż konkurencyjne systemy płatności mobilnych nie ustępują funkcjonalnością, niejednokrotnie wprowadzając nowe rozwiązania, zachęcając w ten sposób do korzystania ze swoich aplikacji. Przykładem może być udogodnienie wprowadzone do najnowszej wersji usługi mPay (usługa dostępna na systemy Android oraz iOS) polegającej na możliwości korzystania z geolokalizacji. Usługa ta sprawia, że kierowcy nie muszą samodzielnie określać właściwego miasta i strefy parkowania. W każdej chwili mogą użyć funkcji „znajdź auto”, która pozwala szybko zlokalizować zaparkowany pojazd na podstawie współrzędnych GPS.

Warto nadmienić, iż o ile aplikacja CITY Park APP umożliwia wyłącznie dokonywanie płatności za parking (w tym niektóre parkingi prywatne) o tyle systemy SkyCash oraz mPay rozszerzają swoją ofertę o dodatkowe rozwiązania. I tak za pomocą aplikacji SkyCash dokonamy płatności za parking w SPP, kupimy bilet komunikacji miejskiej, zapłacimy za bilet w pociągu, jak i samolocie, kupimy bilet do kina, doładujemy telefon, czy wreszcie opłacimy rachunki. Za pomocą aplikacji mPay zapłacimy za postój w SPP, kupimy bilet komunikacji miejskiej, doładujemy telefon, zapłacimy za zakupy, jak również za bilety na mecze i inne wydarzenia.

Jednocześnie należy wskazać, że od 1 lutego 2017 r., wraz z montażem nowych parkometrów w SPP w Grudziądzu, wprowadzono funkcję płatności za parkowanie w parkometrze za pomocą kart płatniczych. Jest to rozwiązanie szczególnie istotne dla kierowców, którzy sceptycznie podchodzą do parkowania za pomocą aplikacji mobilnych, jednocześnie borykając się z brakiem odliczonego bilonu na parkowanie.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd