Porcelana, szkło i fajans

 

Na otwarcie wystawy pt. „Ładne i użyteczne. Porcelana. Szkło. Fajans” zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum w piątek, 9 lutego, o godz. 18.00. Po wernisażu zaplanowano wykład „Przedwojenne kawiarnie Grudziądza”, który przygotuje i poprowadzi Dawid Schoenwald.

Wystawa przygotowana z bogatych w ceramikę i szkło zbiorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, zwraca uwagę na artystyczne walory rzeczy bliskich każdemu człowiekowi – naczyń. Nie od dziś wiadomo, że forma powinna iść w parze z treścią, a oprawa ma ogromne znaczenie. Galanteria stołowa wykonana z porcelany, szkła, czy fajansu, potrafi zachwycić zarówno bogactwem ornamentów, kształtów, czy faktur, jak i ascetycznym wdziękiem, nadając naszej powszedniości rys odświętności.

Na wystawie zaprezentowane zostaną naczynia stołowe: serwisy kawowe i herbaciane, talerze, kieliszki, kryształowe cukiernice i wazony, a także dekoracyjne bibeloty. Najliczniej reprezentowane są przedmioty pochodzące z II połowy XX wieku -–do niedawna niedoceniane, dziś ogromnie modne i cenne. Na wystawie odnajdziemy przykłady wyrobów najpopularniejszych rodzimych fabryk, takich jak: Bogucice, Ćmielów, Chodzież, Lubiana, Włocławek, Wałbrzych, Tułowice, Steatyt Katowice i Jaworzyna Śląska. Obok sztandarowych „kryształów”, będących dumą PRL-owskich hut szkła oraz ozdobą niejednej meblościanki, wyeksponowano przedmioty nieco starsze – porcelanowe filiżanki, z których w okresie międzywojennym herbatę popijały nasze prababcie, siedząc przy stole zasłanym koronkowym obrusem.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd