Grudziądz. Pokaz służb w Gütersloh

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski wraz z Komendantem Miejski Policji Dariusz Knoff, Komendantem Straży Pożarnej Robert Gutowski, Komendantem Straży Miejskiej Jan Przeczewski i Naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Cywiński przez 4 dni, od 6 do 9 października, gościli w Gütersloh.

 

Przedstawiciele miasta spotkali się m.in. z Burmistrzem Gütersloh Henningiem Schulzem oraz komendantemami tamtejszej Policji i Straży Pożarnej. W programie pobytu delegacji nie zabrakło czasu także na wizytę w Powiatowej Szkole Pożarnictwa, na otwarciu Jarmarku Schinkenmarkt oraz zwiedzanie miasta. Punktem kulminacyjnym był udział, w roli obserwatorów, w ćwiczeniach wszystkich służb w związku z katastrofą w ruchu lądowym i zagrożeniami ekologicznymi będącymi jej skutkami.

 

– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem rozmachu tychże pokazów. Nadmienię, że są one przeprowadzane na terenie Nadrenii-Westfalii co 4 lata. Zaangażowano w to przedsięwzięcie ok. 1,4 tys. osób. Mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób współdziałają poszczególne służby, jak szybko przybywają na miejsce zdarzenia i opatrują rannych. Kilka miesięcy temu na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu przeprowadziliśmy podobną symulację, a teraz jesteśmy bogatsi jeszcze o doświadczenie i wiedzę naszych partnerów – komentował prezydent Robert Malinowski.

 

Umowę o partnerstwie z Gütersloh Grudziądz podpisał 22 września 1989 r. Współpraca opiera się głównie na wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania oświaty i samorządu.