Rzeźby Cezarego Kopika na Zamku

Rzeźby Cezarego Kopika prezentowane są w salach Zamku Golubskiego. Na otwarciu wystawy pt. „Pomiędzy Tradycją a Abstrakcją” obecni byli prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Małgorzata Sadowska-Rodziewicz i Dyrektor Muzeum Wioletta Pacuszka.

 

Przypomnijmy, Cezary Kopik od 1967 r. związany jest z Grudziądzem, tu mieszka i tworzy. Choć rzeźbą interesował się od dzieciństwa, pierwsze znaczące prace w drewnie wykonał już jako dojrzały mężczyzna. Po raz pierwszy swój dorobek zaprezentował na indywidualnej wystawie, w 1975 r., w grudziądzkim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. Cezary Kopik jest samoukiem, początkowo doskonalił swój warsztat pod okiem nieprofesjonalnych artystów ludowych, następnie uzyskał dwuletnie stypendium dla rzeźbiarzy z Europy Wschodniej.

 

W miejscowości Syke w Niemczech doskonalił swój warsztat i ugruntowywał własny styl. Niejednokrotnie brał udział w konkursach i przeglądach plastycznych, otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

W Golubiu Dobrzyniu wystawiał ostatnio w 2000 r.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd