Grudziądz. Wystawa biżuterii patriotycznej

Na uroczyste otwarcie wystawy pn. „Polska biżuteria patriotyczna” zapraszamy do grudziądzkiego Muzeum jutro, tj. 27 stycznia, o godz. 18.00.

Ekspozycja odwołuje się w swym wzornictwie do historii Rzeczpospolitej i ziem polskich w okresie od schyłku wieku XVIII do 1945 roku. Biżuteria ta, określana również mianem emblematycznej lub żałobnej, była noszona w celu wyrażenia postawy obywatelskiej i uczuć patriotycznych wobec sytuacji zagrożenia wolności Ojczyzny lub żałoby narodowej. Nie przestając być ozdobą, stała się więc równocześnie formą manifestacji patriotyzmu. Była także szczególnym środkiem porozumienia społecznego, dzięki występującym na niej znakom, które symbolizowały wierność Bogu i Polsce.

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt różnych zabytków, a wśród nich m.in. sygnety, obrączki, pierścionki, krzyżyki, medaliki czy zawieszki. Dodatkowo na wystawie zaprezentowano przykłady sztanc, tj. form służących do wyrobu biżuterii.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Koninie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum w Brodnicy. Wstęp wolny.