Mammograficzne badania w mieście

Niespełna 40 procent uprawnionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W drugiej połowie października jest szansa zbadać się w Inowrocławiu.

Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50–69 lat przez Narodowy Fundusz Zdrowia co 2 lata lub co 12 miesięcy, jeżeli w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

 

– Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – mówi dr Małgorzata Cymerman.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

 

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się 20 i 21 października na parkingu przy Galerii Solnej, przy ul. Wojska Polskiego 16. Organizatorzy proszę o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58-666-24-44 lub na stronie internetowej. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd