Mikołajkowy turniej boccia

Uczniowie jaworznickich szkół oraz podopieczni placówek niosących pomoc osobom niepełnosprawnym wzięli udział w Mikołajkowym Integracyjnym Turnieju Boccia. Zawody, których organizatorem była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”, odbyły się we wtorek – 12 grudnia, na Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS.

 

Jak co roku, z zawodnikami i organizatorami turnieju spotkał się zastępca prezydenta miasta Tadeusz Kaczmarek, który przekazał słodki upominek dla młodych sportowców.

Wybór bocci, jako dyscypliny integrującej osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi, w każdym wieku, nie jest przypadkowy. Na jednej ze stron internetowych, sport ten jest charakteryzowany w następujący sposób:

 

„BOCCIA jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich (...), posiadającą walory rehabilitacyjno - sportowe. Jest grą integracyjną, która oprócz rywalizacji, przynosi satysfakcję i przyjemność. W BOCCIĘ mogą grać osoby niepełnosprawne nawet z czterokończynowym porażeniem. Mogą w nią grać także osoby pełnosprawne, dlatego cały czas podkreśla się walory o charakterze integracyjnym tej gry. BOCCIA oprócz tego, że kształtuje sprawność fizyczną, to także daje możliwość działania w duchu oraz atmosferze tolerancji oraz wzajemnego poszanowania. Uczestnicy tego typu gry nie są w żaden sposób ograniczeni wiekowo czy sprawnościowo, gdyż Boccia posiada wiele rozwiązań taktycznych”.

Uczniom jaworskiej szkoły udało się udowodnić to w praktyce.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd