Jaworznickie Święto Plonów

 

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, u progu jesieni uroczyście obchodzone jest święto plonów. Także i w tym roku w naszym mieście zakończenie zbioru płodów ziemi było połączone z dobrą zabawą. Jaworznickie dożynki odbyły się w niedzielę, 27 sierpnia na jaworznickim Rynku.

 

– Jaworzno z roku na rok pięknieje. Dzięki kolejnym inwestycjom i zaangażowaniu mieszkańców zmienia się nasze wspólne otoczenie. Zagospodarowujemy kolejne miejsca, nie zapominając o naturze, która nas otacza – Jaworzno to zielone miasto, tak było zawsze. Dzięki ciężkiej pracy ludzi to również miasto zadbane – mówił podczas uroczystości prezydent Paweł Silbert. – Posiadamy bogactwo w postaci ziemi, która od zawsze wydawała płody rolne. Nadszedł czas, w którym dziękujemy Rolnikom za plony, opiekę nad ziemią, którą uprawiają, dzielimy się radościami ale i mówimy o trudach rolniczej pracy.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po Mszy Świętej uczestnicy z udziałem orkiestry dętej przemaszerowali na jaworznicki Rynek. Tam odbył się okolicznościowy program, na który złożyły się: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba i wypieków. Atrakcją wieczoru był występ Zespołu Muzyki i Tańca Silesianie, a także zabawa przy muzyce na żywo.

 

Święto plonów to również czas podziękowań. W tym dniu nie zapomniano o rolnikach seniorach, którzy wciąż z umiłowaniem pielęgnują jaworznickie ziemie. Podziękowano także członkom jaworznickich Zespołów Śpiewaczych, którzy corocznie wzbogacają uroczystości dożynkowe swoim śpiewem. Wyróżnieni za wkład w reprezentowanie i obronę interesów społeczno-zawodowych rolników zostali prezes Miejskiego Zarządu Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie – Tadeusz Brzóska oraz wiceprezes Jan Rożnowski.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd