400-lecie miasta

 

1 października na stację kolejową Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorońska przyjedzie zabytkowy pociąg Retro ze skansenu w Chabówce. To świetna wiadomość dla miłośników kolei i nie tylko, warto już dziś rezerwować sobie czas na to wydarzenie.

W niedzielę 1 października zorganizowany zostanie przejazd na trasie: Chabówka/Kraków Główny – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Kraków Główny.

 

Skład pociągu to lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1963 typu Bi, Bhixt. (odcinek Chabówka – Wadowice) oraz pociąg papieski EN61 (odcinek z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony).

Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej także zaangażował się w ten projekt, przygotowane zostanie poczęstunek przez Koło Gospodyń „Swojskie klimaty” z Barwałdu Średniego i panie ze Stowarzyszenie „3 wionki”  z Jastrzębi. Do powitania pociągu przygotowują się również z panie z Koła Gospodyń „Sami Swoi” z Przytkowic.

 

W Kalwarii Zebrzydowskiej Pociąg Retro zostanie uroczyście powitany przez Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego i Wójta Lanckorony Tadeusza Łopatę.  Będzie sporo atrakcji a największą będzie możliwość z bliska podziwianie pociągu Retro oczywiście z lokomotywą parową i historycznym składem. Na stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorona Pociąg Retro spodziewany jest 1 października o godzinie 11.45.

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które zrzesza pasjonatów kolei z Nowego Sącza oraz całej Małopolski.

 

Mają już doświadczenie w tego typu projektach: od 2011 roku zajmuje się organizacją okazjonalnych przejazdów historycznymi pociągami trasą dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej na odcinku z Nowego Sącza do Chabówki. Stowarzyszenie prowadzi w Nowym Sączu Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego – społeczne muzeum świadczące o kolejarskich tradycjach miasta i regionu.

Więcej informacji o projekcie „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd