Katowice. Budżet miasta w pigułce

Już po raz drugi katowiczanie mogą zapoznać się z „Budżetem miasta w pigułce”. Jest to skrócona informacja o budżecie. W przejrzystą, graficzną formę ujęte zostały m.in. dochody i wydatki miasta, remonty i planowane wydatki majątkowe z podziałem na dzielnice, czy koszty zadań z budżetu obywatelskiego. Przystępna forma ma zachęcić mieszkańców do sięgania po ten najważniejszy finansowy dokument miasta.

– Naszym celem jest w prosty i przystępny sposób zaprezentować, skąd pieniądze do nas trafiają i na co je przeznaczamy. To bardzo ważne, aby mieszkańcy wiedzieli, że wysokość wydatków jakie możemy poczynić jest zawsze uzależniona od dochodów, które możemy osiągnąć. W budżecie miasta szczegółowo, a w „Pigułce” syntetycznie, opisane są wydatki na sfery życia, które dotyczą każdego z nas. Mowa tu m.in. o wydatkach na edukację dzieci i młodzieży, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, transport publiczny, pomoc dla potrzebujących i dla osób niepełnosprawnych, jak również na wsparcie dla rodzin, na profilaktykę ochrony zdrowia, gospodarowanie zasobem mieszkaniowym i utrzymanie infrastruktury komunalnej, a także na działalność kulturalną i sportową – mówi prezydent Marcin Krupa.

 

W 2017 roku wpływy do budżetu miasta wyniosą ponad 1,8 mld zł, a łączne wydatki prawie 2 mld zł, z czego aż 21,5% przeznaczonych zostanie na zadania inwestycyjne, w tym również wskazane przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.

– Budżet Katowic na 2017 rok sprzyjać będzie harmonijnemu rozwojowi miasta w różnych obszarach ważnych dla mieszkańców, a priorytetem będzie zwiększanie potencjału miasta poprzez wykorzystanie środków unijnych – dodaje prezydent.

„Budżet miasta w pigułce” można znaleźć na stronie internetowej miasta, w zakładce „budżet”.